Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... am primit o citatie de perimare,,
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

am primit o citatie de perimare,,

am un dosar contraventional pe rol,si are2 ani ,acum am primit o citatie sa ma prezint la judecatorie pentru a discuta conditiile de perimare a cauzei ,ce ma sfatuiti sa fac?daca este perimata este in favoarea mea,eu depunand cererea impotriva unui proces verbal de contraventie
Nu mai aveți ce face. Perimarea e o sancțiune care vi se aplică de drept deoarece ați lăsat procesul în nelucrare.
Procesul verbal rămâne valabil.