Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Masina de spalat
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Masina de spalat

Buna ziua, va contactez in legatura cu o masina de spalat pe care am cumparat o acum un an 2013 si deja am 3 serviceuri ,vreau sa mentionez ca am garantie extinsa la ea adica 5ani,as dori sa mi spuneti daca pot s o schimb la firma lor,adica sa mi dea alta in schimb,acelasi model,daca am temei legal ma intereseaza.
Ares-3, moderator
Doar daca service-ul nu o poate repara,....va prezentati cu produsul si factura la magazinul de unde ati cumparat.
Eu sa ma prezint cu produsul in brate?
Nu se poate schimba produsul fara ca service-ul sa va dea o negatie de reparare din care sa rezulte ca produsul nu poate fi adus la parametrii de functionare. Puneti presiune pe service sa nu o mai ''carpeasca'' ci sa va dea negatia. Sau daca se mai defecteaza o data luati legatura cu vanzatorul si spuneti-i ca doriti sa vi se schimbe produsul iar daca va refuza si va trimite iar in service incercati o reclamatie la ANPC.

Este important ca pe certificatul de garantie sa scrie numarul reparatiilor, natura defectelor si datele reparatiilor ca sa reiasa frecventa cu care s-a defectat masina, o sa va foloseasca daca va hotarati sa faceti reclamatie.
Ares-3, moderator