Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu prenatal

Buna ziua ,

In cazul in care am intrat in concediu prenatal in data de 03.06.2014 si nasterea este programata pe 19.08.2014 indeplinesc conditiile pentru a beneficia de CIC ?

As dori sa stiu daca zilele de Rusalii si de Sf.Marie se iau in calcul la cele 126 de zile calendaristice de concediu ?
Va multumesc,
1. - Concediul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) si orice fel de concediu medical se exprima in zile calendaristice dar de platit se platesc zilele lucratoare.
- Deci zilele de Rusalii si de Sf.Maria intra in zilele de concediu de maternitate.

2. Beneficiati de CCC si de indemnizatia aferenta daca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (eleva sau studenta la zi, somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).
Va multumesc ptr raspuns,

Ma refeream la zilele de Rusalii si cele de Sf.Marie daca le socotesc in cele 126 de zile sau aman concediu prenatal cu cele 2 zile ?
1. Din raspunsul meu anterior trebuia sa intelegeti ca zilele de sarbatoare legala si zilele nelucratoare (sambata si duminica) intra in zilele de concedii medicale (inclusiv concediul de maternitate).

2. Adica aceste zile le socotiti in cele 126 de zile.
multumesc frumos.