Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical urmat de concediu prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical urmat de concediu prenatal

Buna ziua,

Sunt insarcinata in 22 de saptamani si din cauza mediului de lucru (munca de teren) am vorbit cu ginecologul meu sa intru in CM in perioada 5-30 septembrie, dupa care incepand cu 3 octombrie sa intru in concediu prenatal.
Intrebarea mea este daca trebuie sa am acoperite si datele de 1 si 2 octombrie (sambata si duminica) pentru a putea beneficia de indemnizatie de CC.

Multumesc anticipat,
C.
1. - Nu e cazul deoarece sunt zile nelucratoare (sambata si duminica).
- Dar si daca ar fi fost zile lucratoare tot nu v-ar fi incurcat in a beneficia de CCC si indemnizatia aferenta.

2. - Dar concediul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = prenatal si postnatal) se poate acorda si incepand cu 1 octombrie, chiar daca pica intr-o zi nelucratoare.
- Toate concediile medicale (inclusiv cel de maternitate) se acorda in zile calendaristice.