Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Valabilitate act donatie masina
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Valabilitate act donatie masina

Am urmatoarea problema: parintii mei au un contract pentru un loc de parcare cu primaria iar datorita faptului ca locul a fost, efectiv, construit pe cheltuiala lor, primaria punand la dispozitie doar o suprafata de teren, contractul este valabil pana la decesul lor. As dori sa stiu daca ar putea sa-mi doneze masina actuala (sau o noua masina) iar eu, pentru pastrarea locului de parcare, sa aman punerea in aplicare a actului de donatie (adica sa inmatriculez masina pe numele meu) pana la decesul lor. Este o infractiune ? Exista riscuri ?
Va multumesc.
Daca este incheiat contract de concesiune anual,aveti dreptul daca locuiti la aceiasi adresa sa preluati dv locul de parcare prin incheierea de nou contract
Nu conteaza forma de proprietate asupra bunului mobil,conditia este ca pe talon sa figureze numele dv
Am cerut sa modificam contractul astfel incat sa apar si eu dar ni s-a spus ca in acest caz trebuie un nou contract si doar dupa o licitatie (in care sa castigam noi).