Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Vanzare cumparare loc parcare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Vanzare cumparare loc parcare

Buna ziua,

Doresc sa cumpar un loc de parcare al unui vecin, cum este legal sa procedez in conditiile in care din ce am inteles nu se pot cesiona de la primarie, dar totusi si eu si el, dorim ca acel loc de parcare inscris pe numele lui, sa fie pe numele meu, sau sa figureze pe numele lui dar eu sa nu risc pe viitor sa il pierd, neavandu-l pe nume?

Se poate face ceva de genul acesta notarial eventual,?

PS: locuiesc intr,-o zona din brasov foarte aglomerata, iar de la primarie cred ca si peste 10 ani tot fara loc de parcare voi fi (luand in considerare ultima licitatie cu aprox 300 persoane si 1 loc licitat)
In conditiile precizate interesul dv nu poate fi materializat,deoarece vecinul care detine loc de parcare nu are calitatea de proprietar asupra locului de paracre
Vecinul este un simplu utilizator provizoriu al locului de parcare,atat timp cat detine incheiat contract de concesiune cu primaria,are achitat c/v concesiune pe anul in curs
Daca vecinul isi asuma responsabilitatea sa renunte definitiv la locul de parcare,poate sa informeze oficial serviciul speciliazat din primarie,iar dv puteti solicita incheierea de contract de concesiune cu primaria pentru acel loc de parcare
Nu se justifica sa incheiati tranzactii cu vecinul care nu detine calitatea de proprietar asupra locului de parcare
Eu stiu asta, problema este ca vecinul daca declara primariei ca elibereaza locul de parcare, acesta va fi pus la licitatie si cu siguranta nu v-a ajunge la mine