avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 984 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Vanzare cumparare loc parcare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Vanzare cumparare loc parcare

Buna ziua,

Doresc sa cumpar un loc de parcare al unui vecin, cum este legal sa procedez in conditiile in care din ce am inteles nu se pot cesiona de la primarie, dar totusi si eu si el, dorim ca acel loc de parcare inscris pe numele lui, sa fie pe numele meu, sau sa figureze pe numele lui dar eu sa nu risc pe viitor sa il pierd, neavandu-l pe nume?

Se poate face ceva de genul acesta notarial eventual,?

PS: locuiesc intr,-o zona din brasov foarte aglomerata, iar de la primarie cred ca si peste 10 ani tot fara loc de parcare voi fi (luand in considerare ultima licitatie cu aprox 300 persoane si 1 loc licitat)
Cel mai recent răspuns: Catalin Ciobanu , utilizator 00:57, 12 Decembrie 2018
In conditiile precizate interesul dv nu poate fi materializat,deoarece vecinul care detine loc de parcare nu are calitatea de proprietar asupra locului de paracre
Vecinul este un simplu utilizator provizoriu al locului de parcare,atat timp cat detine incheiat contract de concesiune cu primaria,are achitat c/v concesiune pe anul in curs
Daca vecinul isi asuma responsabilitatea sa renunte definitiv la locul de parcare,poate sa informeze oficial serviciul speciliazat din primarie,iar dv puteti solicita incheierea de contract de concesiune cu primaria pentru acel loc de parcare
Nu se justifica sa incheiati tranzactii cu vecinul care nu detine calitatea de proprietar asupra locului de parcare
Eu stiu asta, problema este ca vecinul daca declara primariei ca elibereaza locul de parcare, acesta va fi pus la licitatie si cu siguranta nu v-a ajunge la mine

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Parcare platita, autorizatie retrasa Eduardedd Eduardedd Buna ziua! Am in proprietate un apartament si o casa, in apartament am locuit pana sa-mi cumpar casa si detin un loc de parcare in fata blocului, in baza unei ... (vezi toată discuția)
Loc de parcare Coco1807 Coco1807 Buna, Daca un vecin are un loc de parcare platit de cativa ani si eu doresc sa licitez pe locul respectiv, atunci cand contractul ii expire( cred dupa 1 an ... (vezi toată discuția)
Pastrare loc de parcare dupa executarea imobilului didi98 didi98 Buna ziua,va rog sa ma ajutati cu 2 raspunsuri.Fiind executati silit cu vinderea ap.in care locuim ce posibilitate avem sa vindem locul de parcare? (loc ... (vezi toată discuția)