avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 781 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asiguratorul nu vrea sa plateasca creditul in caz de ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asiguratorul nu vrea sa plateasca creditul in caz de deces

Mama mea a avut un credit la banca si eu sunt coplatitor.
Dupa decesul mamei mele(6 luni in urma) asiguratorul mi-a solicitat fisa medicala si certificatul de deces.
La 2 luni dupa aceasta am primit instiintare ca asigurarea nu plateste pe motiv ca la data incheierii asigurarii mama nu a declarat ca era bolnava.
Mentionez ca mama a platit o suma mult mai mare, tocmai pentru ca era mai in varsta si riscul de deces era mai mare.
Timp de 3 ani mama a platit rata si asigurarea lunara fara restante.

E legal ceea ce face asiguratorul?
Ce pot face pentru ca asiguratorul sa plateasca?

Va multumesc anticipat.

Cel mai recent răspuns: nucu$ , utilizator 22:47, 29 Iulie 2014
din pacate o sa trebuiasca sa va judecati cu asiguratorul. contactati un avocat din orasul dvs ca sa incepeti demersurile
Nedeclararea unei afectiuni existente la data incheierii politei de viata, atrage refuzul platii asigurarii, daca decesul a survenit din cauza acelei afectiuni.
Faptul ca a platit o prima mai mare (comparata cu cine?) din cauza varstei, nu are legatura cu afectiunea cronica, daca a fost nedeclarata in chestionarul medical, completat la data asigurarii.
Nici avocatul nu are ce demers sa faca, daca aceasta este situatia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Firma de asigurari inbonlaviri/decese nu isi face datoria,ce pot fac? euaditza euaditza buna ziua, firma de asigurari inbonlavire/deces nu vrea sa isi faca datoria si sa plateasca banca si as dori sa stiu cum s-ar putea rezolva acest caz ... (vezi toată discuția)
Despagubire asigurare de viata AlexandraSarghi AlexandraSarghi Buna ziua! Tatal meu a semnat o asigurare de viata atasata unui credit de nevoi personale. A decedat la 1 an dupa semnarea politei in urma unui accident ... (vezi toată discuția)
Refuz despagubire asigurare de viata pentru credit bancar brd utilizator16eu utilizator16eu Pe motiv ca la data incheierii politei nu a spus ca avea probleme cardiace si cu tensiunea cu toate ca decesul a survenit din alta cauza (ciroza). Se poate ... (vezi toată discuția)