avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1247 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Refuz despagubire asigurare de viata pentru credit ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Refuz despagubire asigurare de viata pentru credit bancar BRD

Pe motiv ca la data incheierii politei nu a spus ca avea probleme cardiace si cu tensiunea cu toate ca decesul a survenit din alta cauza (ciroza). Se poate face ceva in cazul asta?
Cel mai recent răspuns: utilizator16eu , utilizator 08:23, 4 Decembrie 2017
Buna ziua,

Trebuie sa verificati conditiile de asigurare (articolul de excluderi). In mod normal din prezentarea dvs. nu ar trebui sa fie excludere decat daca exista o cauzalitate intre nedeclararea unei afectiunii (cunoscute/ diagnosticate/ inregistrate) si cauza decesului.

Intrebarea este: de unde stie societatea de asigurare de problemele cardiace la data incheierii asigurarii?
IRIS AG BROKER de ASIGURARE a scris:

Buna ziua,

Trebuie sa verificati conditiile de asigurare (articolul de excluderi). In mod normal din prezentarea dvs. nu ar trebui sa fie excludere decat daca exista o cauzalitate intre nedeclararea unei afectiunii (cunoscute/ diagnosticate/ inregistrate) si cauza decesului.

Intrebarea este: de unde stie societatea de asigurare de problemele cardiace la data incheierii asigurarii?

Ne-au cerut copie la fisa medicala de la doctorul de familie.
Ultima modificare: Luni, 4 Decembrie 2017
utilizator16eu, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Firma de asigurari inbonlaviri/decese nu isi face datoria,ce pot fac? euaditza euaditza buna ziua, firma de asigurari inbonlavire/deces nu vrea sa isi faca datoria si sa plateasca banca si as dori sa stiu cum s-ar putea rezolva acest caz ... (vezi toată discuția)
Despagubiri in caz de deces spiridon alina spiridon alina in urma decesului mamei ca sa putem lua despagubirea de viata ni se cere certificatul medical constatator al decesului dar in el apare ca a avut epilepsie.oare ... (vezi toată discuția)
Asiguratorul nu vrea sa plateasca creditul in caz de deces cotini cotini Mama mea a avut un credit la banca si eu sunt coplatitor. Dupa decesul mamei mele(6 luni in urma) asiguratorul mi-a solicitat fisa medicala si certificatul ... (vezi toată discuția)