Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Refuz despagubire asigurare de viata pentru credit ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Refuz despagubire asigurare de viata pentru credit bancar BRD

Pe motiv ca la data incheierii politei nu a spus ca avea probleme cardiace si cu tensiunea cu toate ca decesul a survenit din alta cauza (ciroza). Se poate face ceva in cazul asta?
Buna ziua,

Trebuie sa verificati conditiile de asigurare (articolul de excluderi). In mod normal din prezentarea dvs. nu ar trebui sa fie excludere decat daca exista o cauzalitate intre nedeclararea unei afectiunii (cunoscute/ diagnosticate/ inregistrate) si cauza decesului.

Intrebarea este: de unde stie societatea de asigurare de problemele cardiace la data incheierii asigurarii?
IRIS AG BROKER de ASIGURARE a scris:

Buna ziua,

Trebuie sa verificati conditiile de asigurare (articolul de excluderi). In mod normal din prezentarea dvs. nu ar trebui sa fie excludere decat daca exista o cauzalitate intre nedeclararea unei afectiunii (cunoscute/ diagnosticate/ inregistrate) si cauza decesului.

Intrebarea este: de unde stie societatea de asigurare de problemele cardiace la data incheierii asigurarii?

Ne-au cerut copie la fisa medicala de la doctorul de familie.
utilizator16eu, utilizator