Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... LEGEA 544/2001
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

LEGEA 544/2001

Buna ziua, as vrea sa intreb urmatorul lucru-
o persoana fizica care solicita de la o institutie publica tabele cu date personale(adresa,nr telefon) si terenul pe care il detine un proprietar cu care nu are nici o afinitate - poate sa primeasca un raspuns afirmativ ?

Nu o sa primiti un raspuns afirmativ. Conform art.12 lit.d) din legea nr.544/2001, sunt exceptate de la accesul liber al cetățenilor, informaţiile cu privire la datele personale, potrivit legii.