avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... intrebare...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

intrebare...

buna ziua!as dori sa imi rasoundeti la o intrebare daca se poate...ce sanctiune poate fi data unui administrator de societate care cere,pentru eliberarea unei adeverinte de salariat(cu salriile realizate pe o perioada de 10 ani) in perioada in care a lucrart la societate o taxa de 50 de lei?este legala aceasta taxa?
Cel mai recent răspuns: crimson , utilizator 17:09, 15 Mai 2009
Bineinteles ca nu este legala o astfel de practica.Omul asta e de-a dreptul meschin.V-as spune eu cum l-as sanctiona dar prefer sa ma abtin.
este obligat conform codului muncii, art 34 (5) ,, La solicitarea salariatului angajatorul este obligat sa elibereze un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, vechimea in munca, in meserie si in specialitate."
Spuneti-i sa va scrie acest lucru...ca trebuie sa platiti o taxa pentru aceasta adeverinta...
Solicitati sa vi se elibereze chitanta pentru suma data
alina cristi a scris:

buna ziua!as dori sa imi rasoundeti la o intrebare daca se poate...ce sanctiune poate fi data unui administrator de societate care cere,pentru eliberarea unei adeverinte de salariat(cu salriile realizate pe o perioada de 10 ani) in perioada in care a lucrart la societate o taxa de 50 de lei?este legala aceasta taxa?

Extraordinar spirit antreprenorial in angajatorul acesta. :)):)):stunned:

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Adeverinta somaj amrita950 amrita950 Buna ziua, Am lucrat la o societate , iar in urma restrangerii de activitate am fost concediata. Aveam doar 11 luni lucrate la soc respectiva, dar inainte de ... (vezi toată discuția)
Dreptul muncii ,contract de munca,demisie Virgil2380 Virgil2380 Sunt fost angajat a unei firme de stat,actualmente in faliment .Am solicitat la sediul firmei adeverinta cu vechimea si sporurile pe care le-am avut in firma ... (vezi toată discuția)
Taxa emitere - adeverinta de vechime in munca? krokooo krokooo Am lucrat 23 de ani la un SA ca filatoare. Intre timp SA-ul s-a transformat in srl, si-a redus personalul la 4 angajati si si-a schimbat obiectul de ... (vezi toată discuția)