Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... intrebare...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

intrebare...

buna ziua!as dori sa imi rasoundeti la o intrebare daca se poate...ce sanctiune poate fi data unui administrator de societate care cere,pentru eliberarea unei adeverinte de salariat(cu salriile realizate pe o perioada de 10 ani) in perioada in care a lucrart la societate o taxa de 50 de lei?este legala aceasta taxa?
Bineinteles ca nu este legala o astfel de practica.Omul asta e de-a dreptul meschin.V-as spune eu cum l-as sanctiona dar prefer sa ma abtin.
este obligat conform codului muncii, art 34 (5) ,, La solicitarea salariatului angajatorul este obligat sa elibereze un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, vechimea in munca, in meserie si in specialitate."
Spuneti-i sa va scrie acest lucru...ca trebuie sa platiti o taxa pentru aceasta adeverinta...
Solicitati sa vi se elibereze chitanta pentru suma data
alina cristi a scris:

buna ziua!as dori sa imi rasoundeti la o intrebare daca se poate...ce sanctiune poate fi data unui administrator de societate care cere,pentru eliberarea unei adeverinte de salariat(cu salriile realizate pe o perioada de 10 ani) in perioada in care a lucrart la societate o taxa de 50 de lei?este legala aceasta taxa?

Extraordinar spirit antreprenorial in angajatorul acesta. :)):)):stunned: