Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recurs
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Recurs

am primit o hotarare judecatoreasca pe 15 iulie intrebarea este in cate zile pot face recursul?15 zile calendaristice sau 15 zile lucratoare ,de la data trimiteri sau de la data primirii de la posta?
s_ionut, utilizator
Aveti 15 zile libere de la data postei(data primirii) ,nu se calculeaza prima si ultima zi.
eu am primit aceasta hotarare la o zi dupa pronuntare adica pe 15 iulie fiind o hotarare favorabila mie.firma cu care m-am judecat este din sibiu si cred ca pana a ajuns hotararea si la ei a mai trecut 2 zile presupun ca a ajuns pe 17iulie.din calculele mele eu am iesit din termenul in care puteam depune recursul iar ei mai au inca doua zile in care il pot depune. daca ei depun recurs eu mai pot depune?
s_ionut, utilizator