Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Consecinte renuntare la succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Consecinte renuntare la succesiune

Buna.
In 1997 bunica mea a murit si tatal meu a facut succesiunea in 1999. Surorile tatalui au renuntat la notariat in 1997 la succesiune dar aduc acum un testament in baza caruia bunica (mama lor) le-ar fi lasat un teren. In dosarul de succesiune nu scre nimic de acest testament iar eu am obtinut certificat de mostenitor pe teren in urma succesiunii dupa tata. Notarul imi spune ca renuntarea la succesiune in termenul legal de 6 luni (pe codul vechi) conduce si la renuntarea la mostenirea testamentara. Este adevarat? Multumesc.
gratiand, utilizator
Da, este adevarat. Cine renunta la mostenire renunta la toate bunurile prezente si viitoare care au fost sau se vor gasi in patrimoniul celui care a decedat. Daca cele doua surori au dat la vremea aceea declaratii de renuntare in fata notarului si s-a dezbatut mostenirea numai pe anumite bunuri, surorile tatalui dvs. sunt considerate a fi renuntatoare si la celelalte bunuri care nu au fost declarate in masa succesorala la vremea cand s-a dezbatut mostenirea.
alla1975, utilizator
Multumesc mult.
Imi puteti spune si ce articole din codul civil, codul de procedura civila sau alta lege se refera la acest aspect?
Renunţarea la succesiune este reglementată de art. 1120 şi următoarele din noul Cod Civil
Multumesc inca o data!
Avand in vedere faptul ca succesiunea s-a deschis in 1997, nu se aplica vechiul cod civil?
Daca da, ce art. din vechiul cod stipuleaza ca renuntarea la succesiune implica si renuntarea la testament?