Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Drept asupra propietatii dupa divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Drept asupra propietatii dupa divort

Buna Ziua

Intrebarea mea este: Fosta sotie a initiat divortul. Avem un apartament cumparat impreuna prin credit ipotecar. eu sunt titular de credit iar fosta sotie este coplatitor.
dupa divort ea s-a mutat la parinti, eu am plecat din tara, apartamentul comun a ramas gol. dupa ce m-am reintors am avut surpriza sa constat ca fosta sotie a schimbat incuietoarea de la apartament, eu nemaiavand acces la proprietatea mea.
mentionez ca in cf suntem proprietare cota parte 50%/50% iar banca are ipoteca de rang intai.
Are dreptul fosta sotie sa imi interzica accesul?
In cazul in care NU pot sa intru fortat(sparg usa) fara sa am probleme cu politia?
Inca un amanunt; suntem divortati de doi ani dar nu s-a facut partaj.

Multumesc
Buna ziua,
Va sfatuiesc sa va adresati instantei pentru partaj solicitand sa primiti dumneavoastra bunul in materialitate si sa va obligati sa platiti sulta.
Daca fosta sotie nu va lasa sa intrati in casa va puteti adresa politiei cu plangere penala.
Ok,ma adresez politiei cu plangere penala, dar pana solutioneaza ei cazul ce fac? Plangere penala inseamna dosar penal, citatii, trimitere catre parchet si apoi judecatorie, toate acestea dureaza, ce fac pana atunci? ma mut in chirie?
Buna ziua,
Din pacate asta este situatia. Trebuie sa respectam legea nu sa ne facem noi singuri dreptate.
Incercati si o ordonanta presedintiala pentru a va fi admis accesul in propria casa.
ordonanta presedintiala? va rog explicati, nu sunt familiarizat cu termenul.
multumesc
Buna seara
O actiune civila in instanta care se finalizeaza Ordonanta presedintiala prin care se dispune, temporar, o anumita masura.
Termenul de judecata este scurt si solutia este pana la finalizarea dosarului de fond.
Va sfatuiesc sa discutati cu un avocat care sa va ajute.