avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 649 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Pedeapsa primita in Romania se poate executa in Italia ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Pedeapsa primita in Romania se poate executa in Italia ?

Prietenul meu a fost condamnat la 6 ani de inchisoare in Romania, acum este in Italia.Daca se preda, poate executa pedeapsa in Italia fara sa-l extradeze ? Exista posibilitatea sa faca pedeapsa la domiciliu ? Va multumesc anticipat !
Cel mai recent răspuns: geo-vem , utilizator 09:46, 5 August 2014
Pedeapsa o va executa in Romania.
Deci nu are nici o sansa sa o execute in Italia, chiar daca ar avea motive bine intemeiate?
Deci are sanse, cunosc caz unde condamnat in romania 1an a executat pedeapsa in Italia cum ati mentionat la domiciliul ,ideia este sa locuiasca cu rezidenta legala,sa aiba un loc de munca stabil,familie ,copii, depinde si de banuti care ai dai la avocat etc.daca nu via.
Multumesc frumos pentru raspuns.
Daca se putea va spuneam sa mergeti la avocat pentru a gasi o modalitate dar nu se poate deloc.
Arestul la domiciliu este masura preventiva.
Cunosc si din dreptul italian si nu se poate ceea ce vreti.
Ati consultat un avocat italian?

Alte discuții în legătură

condamnat in romania arestat in italia yrynuca yrynuca Buna ziua, intrebarea este urmatoarea. fratele meu a fost arestat astazi in italia .a fost condamnat in romania pentru conducerea fara permis.(in anul ... (vezi toată discuția)
Condamnat in romania, pot executa in italia? maria43 maria43 as dori sa stiu daca un cetatean roman este condamnat definitiv pe teritoriul romaniei poate sa faca detentie pe teritoriul italiei fiind retinut in italia, ... (vezi toată discuția)
legea carei tari se aplica? Irinadiaconu Irinadiaconu Buna ziua, pentru o fapta penala savarsita in Italia, se poate executa pedeapsa in Germania, resedinta actuala a faptuitorului? (vezi toată discuția)