Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Pedeapsa primita in Romania se poate executa in Italia ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Pedeapsa primita in Romania se poate executa in Italia ?

Prietenul meu a fost condamnat la 6 ani de inchisoare in Romania, acum este in Italia.Daca se preda, poate executa pedeapsa in Italia fara sa-l extradeze ? Exista posibilitatea sa faca pedeapsa la domiciliu ? Va multumesc anticipat !
Pedeapsa o va executa in Romania.
Deci nu are nici o sansa sa o execute in Italia, chiar daca ar avea motive bine intemeiate?
Deci are sanse, cunosc caz unde condamnat in romania 1an a executat pedeapsa in Italia cum ati mentionat la domiciliul ,ideia este sa locuiasca cu rezidenta legala,sa aiba un loc de munca stabil,familie ,copii, depinde si de banuti care ai dai la avocat etc.daca nu via.
Multumesc frumos pentru raspuns.
Daca se putea va spuneam sa mergeti la avocat pentru a gasi o modalitate dar nu se poate deloc.
Arestul la domiciliu este masura preventiva.
Cunosc si din dreptul italian si nu se poate ceea ce vreti.
Ati consultat un avocat italian?