Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Legea carei tari se aplica?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Legea carei tari se aplica?

Buna ziua, pentru o fapta penala savarsita in Italia, se poate executa pedeapsa in Germania, resedinta actuala a faptuitorului?
Fapta se judeca in Italia dupa legea italiana. Eventuala condamnare se executa in Italia.
Intre Italia si Germania, membre UE exista intelegeri de extradare.
La cererea de extradare a persoanei cu resedinta actuala in Germania, persoana poate fi extradata din Germania in Italia unde va fi judecata si eventual condamnata.