Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Revizuire - recurs instanta competenta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Revizuire - recurs instanta competenta

Buna ziua ,

Va rog sa ma lamuriti intr-un proces legat de o hotarare care sa tina loc de act autentic .
-Proces deschis la judecatoria orasului F .Sentinta atacata cu recurs la Tribunalul judetului respectiv . Decizie irevocabila . Atacata ulterior cu contestatie in anulare .Initial s-a cerut stramutarea contestatiei in anulare la ICCJ Bucuresti , cerere respinsa , cauza judecata de Tribunal , de aceasi instanta care a dat si hotararea irevocabila . Aceasi parte care a atacat prin toate formele legale si extraordinare , face o cerere de revizuire-recurs adresata direct ICCJ Bucuresti .
INTREBARE : Cererea de revizuire -recurs nu trebuia adresata aceleiasi instante care a pronuntat decizia care se ataca ? Deci revizuirea recursului nu trebuie judecata de Tribunalul judetean aferent ?
Va rog sa ma lamuriti ce decizie poate lua ICCJ Bucuresti .

Multumesc anticipat

Cu stima ,
sa isi decline competenta in favoarea instantei invocate de dvs.
ce s-a intamplat la fond.. si apoi in caile de atac?
Buna dimineata ,
Va multumesc pentru amabilitatea si promptitudinea raspunsurilor .
-Pe fond la judecatorie , instanta a admis in parte actiunea . Ambele parti au facut recurs , judecat de Tribunalul teritorial . La recurs s-a admis cererea reconventionala de la fond si s-a respins actiunea initiala ca neintemeiata , Decizie irevocabila . Partea nemultumita a atacat cu contestatie in anulare - inadmisibila -pronuntata de catre Tribunal iar acum a atacat ca si cale extraordinara de atac cu o actiune de revizuire -recurs adresata ICCJ Bucuresti , care a fixat termen peste vreo 4 luni . Initial a incercat cu o cerere de stramutare a dosarului de contestatie in anulare respinsa de ICCJ .
-Poate fi judecata cauza de ICCJ ? Nu tot instanta care a pronuntat decizia in recurs , respectiv Tribunalul teritorial trebuie sa judece cauza ?
Care credeti ca va putea fi decizia ?
Inca o data multumesc

Cu stima
revizuirea este o cale de retractare iar aceasta retractare nu poate fi facuta decat de instanta ca a pronuntat solutia atacata cu revizuire
deci tribunalul este instanta competenta..pt ca aceasta instanta a pronuntat pe fond si respingerea actiunii principale si admiterea reconventionale

din cccea ce spuneti ICCJ, in opinia mea, ar trebui sa disjunga cererea de "recurs-revizuire' si sa respinga recursul ca inadmisibil iar revizuirea sa o inainteze instantei competente, adica tribunalului
Inca o data multumirile mele pentru amabilitatea raspunsului .
Cu stima