Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inchiriere apartament - documente
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inchiriere apartament - documente

Buna ziua, as vrea sa inchiriez apartamentul si nu stiu cum se face contractul...de unde se ia formular..care este impozitul ( chirie 100 E ). Pot stipula in contract conditii de genul garantie pentru daune....eliberarea apartamentului pt nerespectarea cerintelor mele ? Cine trebuie sa plateasca impozitul anual si habitatul...chiriasul sau proprietarul ?
Multumesc.
Puteti sa scrieti in contract toate clauzele pe care doriti sa fie respectate de catre chirias.
Acest contract se inregistreaza la administratia financiara si se plateste de catre proprietar un impozit de 16% (la 100 de euro lunar, rezulta de plata 192 de euro anual). Din cate stiu, s-a introdus si CASS pentru chirii in valoare de 5,5%, deci luati in considerare si aceasta suma.
In plus, cand va prezentati la administratia financiara sa inregistrati ctr, va trebuie si certificat energetic (se intocmeste de un auditor energetic si costa 250-300 lei).