Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Doresc informatii despre ceea ce implica insolventa ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Doresc informatii despre ceea ce implica insolventa unei companii

Buna ziua,
Sa zicem ca exista o companie aflata in insolventa (de fapt lichidare voluntare - nu stiu daca este acelasi lucru sau nu). Exista o lista a creantelor cu salarii restante etc pentru angajati, fosti si actuali si alte creante catre stat, utilitati etc. Cine are prioritate la primirea banilor in momentul in care exista incasari? In baza carui articol din care lege?
Va multumesc
bianca1976, utilizator
Prioritar sunt salariatii, apoi statul, apoi utilitatile, insa daca vreti si norma legala trebuie sa precizati cand s-a intrat in insolventa ca sa ne dam seama daca se aplica legea din 2006 (art.123) sau din 2014.