Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Impozitul forfetar
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Impozitul forfetar

Buna ziua,
Am o firma infintata din august 2008 fara activitate. Nu am inregistat nici o factura, nu am nici un salariat, nu am deschis activitatea la firma. Am depus decalaratia 100 cu zero la trimestru si bilantul cu zero la sfarsitul anului 2008 si nu imi e clar daca trebuie sa platesc impozitul forfetar si ce solutii pentru a nu plati sunt pentru cazul meu, pentru cazul in care trebuie sa platesc impozit.
Multumesc mult celor care imi vor da un raspuns.
:oops: stiu ca nu trebuie sa postez mesaj consecutiv , dar am apasat pe entar si s-a trimis mesajul.
Documentatia necesara:
-un dosar din sina;
-copie dupa CUI;
-anexa de la CUI;
-mentiunile certificatului constatator (toate ...)
- Hotararea HGA, in care specificati ca doriti suspendarea firmei, mentionand si perioada aferenta suspendarii;
-anexa HGA , se face in WORD( pentru caractere ....)
-2 timbre judiciare de 0.15
-cererile de la Registrul Comertului.
-copie CI
-si imputernicire in cazul in care delegati alta persoana.
214 Ron.

V-as sufgera sa aveti la dmv si actele in original...pentru orice eventualitate.
Mult succes
Va multumesc foarte mult.
Sunt curios de unde luati dumneavoastra suma de 214 RON cheltuieli la ONRC pentru suspendarea firmei? Ea poate diferi de la caz la caz, de exemplu eu astazi pentru suspendarea unei firme am platit 300 RON... Totul depinde de numarul de caractere din hotararea AGA...

De asemenea un amanunt foarte important: imputernicirea trebuie sa fie in forma autentica, facuta de un notar sau de un avocat...
CLASOR CONSULT, Consilier juridic
Pai sa explic de unde vin cei 214.ron:
o factura chitanta care cuprinde:
-cert constatator (art 17.1 L359/2004)....30Ron
-fond buletin nr 460..................................3 Ron
-fond lichidare.........................................12ron
mentiune judecator...................................60 ron
monitor oficial............................................50 ron
transmitere acte pt publicare Mo..............10ron
transmitere declaratii catre autoritati.........10ron
TOTAL: 175RON
Chitanta
taxa judiciara de timbru 39 ron
Total:214 Ron
Eu asta am platit.In plus , in ceea ce priverste imputernicirea cu procura , lacum spun eu :este discutabil...in cazul meu nu s-a pus problema de procura...a mers cu una facuta de mine, stampilata si semnata de Asociati
Inseamna ca ati redactat hotararea AGA cu un numar de caractere de cel mult 1000 B-)

In legatura cu imputernicirea, cei de la ONRC Prahova cer imputernicire facuta in forma autentica, sau, daca nu, delegatie de serviciu pentru persoanele angajate in firmele respective.... Ei nu mai accepta doar imputerniciri simple, semnate si stampilate de catre societate....