Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Certificat de cutuma cetatean namibian
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Certificat de cutuma cetatean namibian

Buna seara. Doresc sa ma casatoresc cu un cetatean namibian, avem toate documentele in afara de acel certificat de cutuma care din pacate el neavand ambasada/consulat in Romania nu avem cum sa il obtinem:(. As vrea sa stiu daca in aceasta situatie e posibil ca acel certificat sa se poata elibera de catre un notar public in lipsa unei ambasade in tara? Daca nu ce ar trebui sa fac si de unde il putem obtine? Specific ca certificatul de celibat e valabil doar 3 luni iar la sf lui septembrie ar expira, deci nu prea mai avem timp.
Mulțumesc anticipat! Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac.
MC83, utilizator
Certificatul de cutuma nu poate fi eliberat decat de autoritatile statului de origine. Il puteti obtine de la Ambasada Namibiei in Austria, ei asigura reprezentarea diplomatica si pentru Romania.
Aveti aici date de contact, trimiteti un e-mail:
[ link extern ]