Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrare bo girat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrare bo girat

Am primit de la un client un bo pe care l-am girat in favoarea unui furnizor. Mi s-a comunicat ca nu au fost bani pt. acoperirea biletului. Ulterior am aflat ca s-a incasat o mica parte din acel bilet, iar eu ar fi trebuit sa intocmesc nota contabila 401 = 411 pe suma respectiva. Acum vreau sa corectez, pt. ca am constatat ca soldurile nu corespund. Problema este ca pe contul 411 al clientului respectiv nu mai avem sold. Daca intocmesc nota contabila de corectie 401 = 411 soldul la furnizor este ok, iar la client este cu minus. Ce document pot sa intocmesc pt. a inchide? Se poate dispozitie de plata? Multumesc.
511=411 valoare b.o.