Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Neprezentarea la locul de munca si gestiune
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Neprezentarea la locul de munca si gestiune

Buna ziua! de curand am aflat ca eu am contract de munca part-time chiar daca lucrez 8-9 ore pe zi , cateodata 7 zile din 7 , salariul nu e platit la timp si multe altele.
Vreau sa renunt! Nu vreau sa mai stau nici in preaviz pentru ca mi-am gasit altceva de lucru . Sunt sigur ca nu imi va acorda demisia fara preaviz pt ca numai eu si inca o persoana mai suntem la lucru .
Ce se poate face ? Daca nu ma prezint la munca ce se poate intampla ? Avem si gestiune ( inventar ) facut in fiecare seara ca la scoala pe o hartie , nimic legal . Se poate lega de asta daca nu ma prezint la munca . Precizez ca angajatorul ar putea avea ceva relatii ITM si alte celeX-(
Puteti solicita incetarea c.i.m. cu acordul partilor. In acest caz, nu se acorda preaviz.

Daca este vorba despre o demisie cu preaviz, atunci nerespectarea de către salariat a termenului de preaviz reprezintă abatere disciplinară, care justifică sancţionarea sa disciplinară, inclusiv prin desfacerea contractului de muncă.
Am inteles. Multumesc mult! O zi buna! Faceti treaba excelenta!