avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 891 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... lntrebare inregistrare inventie
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

lntrebare inregistrare inventie

cum si unde poate fi inregistrata o inventie sau descoperire
Cel mai recent răspuns: tgeorgescu , utilizator 21:17, 8 August 2014
Pentru brevete de inventie va adresati Oficiului de Stat pentru Inventii si Marci (OSIM).

Adresa: [ link extern ] /
Sa ne intelegem: se pot patenta doar inventiile. Descoperirile stiintifice sunt proprietatea comuna a intregii omeniri. De ex. teoria relativitatii si descoperirea ADN-ului nu au fost niciodata patentabile.
Ultima modificare: Joi, 7 August 2014
tgeorgescu, utilizator
Multumesc.Totusi cum se poate anunta o descoperire? Prin articole la o revista de specialitate?O inventie unde se poate inscrie?Cunoasteti procedeul?
Publicarea unei descoperiri se face prin trimiterea unui articol catre o revista de specialitate (Nature, Science, Scientific American, New Scientist, Physical Review Letters, The Journal of Sexual Medicine, etc.). Insa cu cat mai prestigioasa e revista, cu atat mai greu e de publicat in ea. Concurenta e extrema, pentru ca toti profesorii universitari din SUA si unele tari din UE au norma de publicare si daca nu publica suficient in reviste prestigioase isi pierd slujba.

Pentru inregistrarea unui patent, adresati-va OSIM. Luati legatura cu OSIM dar mai intai cititi [ link extern ]
[ link extern ]
[ link extern ]
[ link extern ]
[ link extern ]
[ link extern ]
[ link extern ]
[ link extern ]
[ link extern ]
[ link extern ]
Ultima modificare: Vineri, 8 August 2014
tgeorgescu, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Brevetare produs sebastain sebastain ma intereseaza ce demersuri trebuie sa fac daca am o idee revolutionara si pe care vreau sa o brevetez vreau sa am drept de autor asupra ei si unde trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Cum pot afla daca o anume idee a fost sau nu patentata? costymcm costymcm sa spunem ca am descoperit ceva nou.cum aflu daca acel ceva a fost sau nu patentat (vezi toată discuția)
Idee joc online brandon5 brandon5 Buna ziua. Am o idee de joc online, joc care nu este cunoscut nici national, nici international. Cum ma pot proteja fata de un eventual furt de idee, ... (vezi toată discuția)