Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... lntrebare inregistrare inventie
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

lntrebare inregistrare inventie

cum si unde poate fi inregistrata o inventie sau descoperire
Pentru brevete de inventie va adresati Oficiului de Stat pentru Inventii si Marci (OSIM).

Adresa: [ link extern ] /
Sa ne intelegem: se pot patenta doar inventiile. Descoperirile stiintifice sunt proprietatea comuna a intregii omeniri. De ex. teoria relativitatii si descoperirea ADN-ului nu au fost niciodata patentabile.
tgeorgescu, utilizator
Multumesc.Totusi cum se poate anunta o descoperire? Prin articole la o revista de specialitate?O inventie unde se poate inscrie?Cunoasteti procedeul?
Publicarea unei descoperiri se face prin trimiterea unui articol catre o revista de specialitate (Nature, Science, Scientific American, New Scientist, Physical Review Letters, The Journal of Sexual Medicine, etc.). Insa cu cat mai prestigioasa e revista, cu atat mai greu e de publicat in ea. Concurenta e extrema, pentru ca toti profesorii universitari din SUA si unele tari din UE au norma de publicare si daca nu publica suficient in reviste prestigioase isi pierd slujba.

Pentru inregistrarea unui patent, adresati-va OSIM. Luati legatura cu OSIM dar mai intai cititi [ link extern ]
[ link extern ]
tgeorgescu, utilizator