Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... sfat intr-o problema juridica
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

sfat intr-o problema juridica

in urma unui proces cu fostul loc de munca, martorul care a fost audiat a depus marturie mincinoasa legat de cele intamplate. doresc sa fac plangere penala pentru marturie mincinoasa dar nu stiu ce articol din codul penal se incadreaza aceasta fapta
Articolul 273 din Noul Cod penal.
Trebuie sa indicati in plangere si probele pe care va sustineti plangerea.
Trebuie dovedita acuzatia.
Simpla declaratie a dvs. este insuficienta daca nu recunoaste ca a mintit.
Vedeti de probe...
va multumesc pentru raspuns. nu am uitat de probe, acestea sunt mentionate in plangere.
mai am o intrebare: aceasta plangere penala se poate depune pana la pronuntare sau poate fi depusa si dupa ce se termina procesul?
O puteti depune oricand...