avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 884 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... sfat intr-o problema juridica
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

sfat intr-o problema juridica

in urma unui proces cu fostul loc de munca, martorul care a fost audiat a depus marturie mincinoasa legat de cele intamplate. doresc sa fac plangere penala pentru marturie mincinoasa dar nu stiu ce articol din codul penal se incadreaza aceasta fapta
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 02:30, 11 August 2014
Articolul 273 din Noul Cod penal.
Trebuie sa indicati in plangere si probele pe care va sustineti plangerea.
Trebuie dovedita acuzatia.
Simpla declaratie a dvs. este insuficienta daca nu recunoaste ca a mintit.
Vedeti de probe...
va multumesc pentru raspuns. nu am uitat de probe, acestea sunt mentionate in plangere.
mai am o intrebare: aceasta plangere penala se poate depune pana la pronuntare sau poate fi depusa si dupa ce se termina procesul?
O puteti depune oricand...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Martor mincinos Carturarul Carturarul In procesul dintre mine si Asociatia de propietari Asociatia a adus ca martor pe administratorul blocului si acesta a mintit sub juramant, lucru pe care il pot ... (vezi toată discuția)
Retragerea marturiei mincinoase in proces civil iuliandum iuliandum Este posibila retragerea marturiei data in cazul unui proces civil? Care este procedura si in baza carui articol din Codul civil sau Codul de procedura civila ... (vezi toată discuția)
Plingere penala martori mincinosi coca1955 coca1955 buna ziua sunt intr-un proces cu sora mea pentru succesiune ca rezervatar in linie dreapta am cerut sa probeze pretul platit mamei pe imobil ea nu a avut ... (vezi toată discuția)