Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Inima unei natiuni si virusul ce ne mananca sufletele
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Inima unei natiuni si virusul ce ne mananca sufletele

ma uitam acum cateva momente la interpreta Moldovei la Eurovision si mi-a venit sa exclam:- ce inima a avut poporul asta!
undeva in mijlocul satelor maramuresene, in Bucovina, in Banat, Crisana...in Oltenia, Dobrogea si peste Prut...undeva mai exista un puls al veseliei si barbatiei acestui neam... In rest totul pare un organism in coma, plin de organe transplantate...fara sange in vene, cu o rasuflare bolnava...
Poporul acesta ARE o inima...trupul sau este atacat insa de virusul porcin(a se citi politic)
Am o singura remarca:
Unde dai si unde crapa !
Pentru ca tot nu crapa unde trebuie sa va spun una referitor la renumita ospitaliate moldoveneasca.

- Marine, stii ce primitori sunt moldovenii ? Nu ca noi , oltenii.
- Nu stiu, cum adica ?
- Pai uite, cum ajungi in gara la Iasi imediat te invita moldoveanul acasa la el. Te cazeaza, te ospateaza, te splala ....
- Serios ? Tzi s-a intamplat asa ceva tzie ?
- Nu mie, ci nevestei mele !

Asa ca ne iubim ca fratii indiferent din ce colt de tara suntem.
corbalb a scris:

ma uitam acum cateva momente la interpreta Moldovei la Eurovision si mi-a venit sa exclam:- ce inima a avut poporul asta!
undeva in mijlocul satelor maramuresene, in Bucovina, in Banat, Crisana...in Oltenia, Dobrogea si peste Prut...undeva mai exista un puls al veseliei si barbatiei acestui neam... In rest totul pare un organism in coma, plin de organe transplantate...fara sange in vene, cu o rasuflare bolnava...
Poporul acesta ARE o inima...trupul sau este atacat insa de virusul porcin(a se citi politic)

Peste tot exista! Au reusit strainii, de-a lungul timpului, sa calce in picioare Romania? Nu!
In schimb, tradatorii sunt de-ai nostri, fie ca ni-i asumam, fie ca nu!
În 1792, prin Tratatul de la Iaşi, Imperiul Otoman a fost forţat să cedeze teritoriile deţinute în regiunea care acum se numeşte Transnistria către Imperiul Rus. Ca urmare a războiului ruso-turc din 1806-1812, prin Tratatul de la Bucureşti (1812), prin dibăcia şi viclenia negociatorului rus Langeron şi prin trădarea negociatorului turc Mourousi, teritoriul Moldovei cuprins între Prut şi Nistru a fost răpit de către ruşi şi denumit atunci Basarabia, prin extinderea numelui purtat anterior de Bugeac (Basarabia veche). După înfrângerea ruşilor din Războiul Crimeii (1853-1856), Tratatul de la Paris stipula ca Moldova (şi Valahia) să fie puse sub garanţia colectivă a celor şapte puteri străine care au semnat tratatul de retrocedare a sudului Basarbiei (aşa-numitul Bugeac) către Moldova, adică a judeţelor Cahul, Bolgrad şi Ismail. În 1859, Principatul Moldovei s-a unit cu cel al Munteniei, (sau Ţara Rumânească), prin alegerea unui singur domn pentru ambele principate româneşti, în persoana lui Alexandru Ioan Cuza, punând astfel cărămida de temelie a statului modern România. Prin Tratatul de la Berlin din 1878, guvernul român a fost nevoit să cedeze din nou sudul Basarabiei către Imperiul Rus.....asadar ce este de facut in situatia de fatza ?.....RIdicarea la lupta impotriva rusiei? sluga la ei o viatza intraga?......