Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Cerere de repunere in termen sau declaratie de creanta?
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Cerere de repunere in termen sau declaratie de creanta?

Buna
O firma care imi datoreaza bani a intrat in insolventa, fara sa ofere admin judiciar vreun document care sa ateste lista creditorilor, iar eu am aflat intamplator de insolventa. Studiind legea si din disuctiile cu un avocat, am inteles ca exista doua aleternative: fie depune declaratie de creanta sau o cerere de repunere in termen. Care e diferenta intre ele? Eventual imi puteti da un model al acestor documente?
Multumesc

De asemenea, as dori sa stiu daca se poate include in suma datorata de firma si cei 200 RON (taxa de timbru).

PS: In cazul in care depun oricare dintre aceste documente, trebuie sa fiu prezent la sedinta sa judecata sau sa fiu reprezentat de un avocat?
wsbh a scris:
... iar eu am aflat intamplator de insolventa.

Exista un buletin al insolventelor in care se publica tabelul preliminar de creante.
Exista un termen de 5 zile in care se poate contesta tabelul in instanta si se poate solicita inscrierea si a creditorilor netrecuti in tabel.
Exista obligatia creditorului sa se informeze despre creanta sa (interesul sau) si situatia debitorului, altfel este decazut din drepturile de a-si valorifica creanta.

wsbh a scris:
Studiind legea si din disuctiile cu un avocat, am inteles ca exista doua aleternative: fie depune declaratie de creanta sau o cerere de repunere in termen.

Modelul declaratie de creanta:
DOSAR __________

Administrator judiciar: ___________________

CATRE TRIBUNALUL ____________
_____________________

Subscrisa S.C. ________________ S.R.L., cu sediul în ______________, jud.__________, cod fiscal _____________ , J__________, avand contul bancar RO____________________ deschis la _______________, reprezentată prin _____________________, formulăm prezenta:

CERERE DE INREGISTRARE A CREANTEI IN TABELUL PRELIMINAR

Prin care intelegem sa ne inscriem la masa credala a debitorului S.C. __________________ S.R.L., cu sediul in _________, str._____________, jud. ______________, inregistrata la ORC sub nr. J________________, cod unic de inregistrare ___________________.
In conformitate cu dispozitiile Legii 85/2006 privind procedura insolventei pentru suma de ________________ RON, suma ce se compune din:

- _____________ RON contravaloarea facturilor neachitate;

Mentionam ca suma datorata societatii noastre de debitorul S.C. _________________________ S.R.L. provine din _____________________ in cursul anului _________, operatiuni in cadrul carora S.C. ____________________ S.R.L. a avut calitatea de _____________________, iar S.C. ___________________ S.R.L. a avut calitatea de ____________________. Aceste operatiuni s-au desfasurat in baza contractului _________________ incheiat in data de ______________.
Factura (facturile) fiscala neachitata de catre debitorul S.C. _______________S.R.L. este factura nr.____________ din data de _______________ cuprinzand ___________________.

In drept, invocam dispozitiile Legii 85/2006 privind procedura insolventei.
Solicitam ca citarea si comunicarea oricaror acte de procedura sa se faca la ____________________________________.

Anexam prezentei:

-

SC ____________S.R.L.
PRIN __________________________

Declaratia de creanta se depune in termen, daca termenul a trecut, ramane la latitudinea instantei daca va repune in termen, pentru motive intemeiate, adica vezi doamne ati avut asa mari problema ca nu ati putut sa solicitati inscrierea creantei in tabel. Ramane se dovediti.
Avocatul cu care ati vorbit, nu v-a spus?

wsbh a scris:
... trebuie sa fiu prezent la sedinta sa judecata sau sa fiu reprezentat de un avocat?

Nu trebuie sa fiti prezent la sedinta, dar este bine sa va reprezinte un avocat.
Avocatul cu care ati vorbit, nu v-a spus?
Exista un buletin al insolventelor in care se publica tabelul preliminar de creante.
Exista un termen de 5 zile in care se poate contesta tabelul in instanta si se poate solicita inscrierea si a creditorilor netrecuti in tabel.

Exista obligatia creditorului sa se informeze despre creanta sa (interesul sau) si situatia debitorului, altfel este decazut din drepturile de a-si valorifica creanta.

De acord, dar aceasta firma a fost in trecut in insolventa, a iesit si acum a intrat din nou. Iar eu sunt client al firmei si am sold creditor, deci nu e vorba despre o relatie intre doua SRL-uri: eu sunt PF iar firma e S.A. Din discutiile cu un avocat, mi s-a spus ca pot depune declaratie de creanta deoarece firma ar fi trebuit sa furnizeze admin judiciar lista creditorilor.

Nu trebuie sa fiti prezent la sedinta, dar este bine sa va reprezinte un avocat.
Avocatul cu care ati vorbit, nu v-a spus?

ba da, dar ceea ce ma intereseaza pe mine este urmatorul aspect: in cadrul sedintei de judecata se discuta cererea mea sau ea se aproba automat de catre judecator in conditiile in care nu exista opozitie din partea debitorului? Din discutiile cu admin judiciar a rezultat ca ei nu se vor opune unei cerere de repunere in termen

De asemenea, din punct de vedere juridic, care este diferenta intre o cerere de repunere in termne si o declaratie de creanta?

ContSters328245, utilizator
wsbh a scris:

De acord, dar aceasta firma a fost in trecut in insolventa, a iesit si acum a intrat din nou. Iar eu sunt client al firmei si am sold creditor, deci nu e vorba despre o relatie intre doua SRL-uri: eu sunt PF iar firma e S.A. Din discutiile cu un avocat, mi s-a spus ca pot depune declaratie de creanta deoarece firma ar fi trebuit sa furnizeze admin judiciar lista creditorilor.

Eu v-am spusin primul mesaj, acum pot doar sa ma repet, exista termene de decadere in interiorul carora trebuie actionat cu inscrierea in tabelul de creante. Mai bine actionati, decat sa pierdeti timpul cu aceleasi intrebari.

wsbh a scris:

ba da, dar ceea ce ma intereseaza pe mine este urmatorul aspect: in cadrul sedintei de judecata se discuta cererea mea sau ea se aproba automat de catre judecator in conditiile in care nu exista opozitie din partea debitorului? Din discutiile cu admin judiciar a rezultat ca ei nu se vor opune unei cerere de repunere in termen

Daca cererea dvs. este bine motivata si fundamentata, daca probele sunt concludente, atunci nu trebuie sa va prezentati personal si nici chiar prin avocat.

wsbh a scris:
De asemenea, din punct de vedere juridic, care este diferenta intre o cerere de repunere in termne si o declaratie de creanta?

Da este diferenta, v-am spus, repunerea in termen intervine atunci cand din motive temeinice nu ati putut sa depuneti cererea de inscriere in tabel in termen si solicitati acest lucru ulterior.
Buna ziua, situatie aproape similara si in cazul meu, doar ca este in felul urmator:
Am obtinut sentinta civila pt plata salariilor restante, angajatorul a prezentat in instanta state de plata dar nu a colaborat cu lichidatorul judiciar astfel ca acesta din urma nu m-a inscris la masa credala (eu nu am stiut de faliment). Vazand ca angajatorul nu plateste desi l-am somat personal, m apelat la executor judecatoresc, care , a facut doar noste adrese la banci si abia acum, la 1 an si ceva de cand am apelat la el si vazand ca ii cer dosarul cu toate actele intocmite, a facut cerere catre tribunal pt inscriere la masa credala, insa procedura este pe final de lichidare.
Intrebarea mea : pot formula actiune in rasp civila delictuala impotriva executorului judecatoresc pt ca nu a actionat in termenii necesari recuperarii creantei pt ca el a aflat de procedura din primele răspunsuri emise de catre banci si autoritatile locale.
Multumesc anticipat