Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Drepturi persoane cu dizabilitati (handicap)
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Drepturi persoane cu dizabilitati (handicap)

Buna ziua!
Cunoaste cineva daca persoanele incadrate in grad de handicap sunt scutite sau platesc impozit 16% pe venitul realizat din dobanda de la depozitele bancare?
Am cautat in L448 si in codul fiscal dar nu am gasit decat ca sunt scutite de la plata impozitului doar drepturile salariale. Multumesc anticipat.
Nu exista astfel de scutire in sensul mentionat de d-voastra.
Ioan Petru Butariu, Contabil