Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... TVA intracomunitar vanzari online
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

TVA intracomunitar vanzari online

Buna ziua,

Am o situatie cel putin interesanta, astfel ca voi fi chiar placut impresionat sa gasim impreuna o solutie.

Situatia este urmatoarea:
Firma X cumpara un produs de la o firma din Romania, in lei, echivalentul a 10 lire sterline +TVA 2,4 lire.
Firma X detine un website in Anglia, unde doreste sa vanda produsul spre clientul final presoana fizica, la un pret final de 20 lire.
Fiind un produs considerat "de baza" in Anglia, acesta este scutit de TVA (in Anglia 20%)

Intrebari:
1. Este posibil sa recuperez TVA-ul platit firmei de la care am facut achizitia in ROMANIA? (echivalentul a celor 2,4 lire)
2. Cum formez pretul de vanzare in Anglia? Pun TVA-ul si pentru adaos pentru a forma Pret+TVA=20 lire?
3. Daca pun TVA si la diferenta de pret, atunci acea diferenta de TVA trebuie declarata si platita in ROMANIA?

Alte detalii:
- Produsul este dus de catre un transportator intr-un depozit in Anglia de unde este vandut (la bucata) prin site si livrat de catre un curier local.
- Limita pentru inscriere obligatorie pentru declararea TVA in Anglia este de 75000 Lire.
- Deoarece procesul de inscriere TVA este unul foarte lung, as dori sa incep fara a fi inscris acolo, urmand sa fac asta pe parcurs, in timp ce deja incep sa vand primele produse.
- Firma X este platitoare de TVA in RO si inscrisa in registrul operatorilor intracomunitari.

Am cautat deja multe forumuri, am citit tot site-ul HMRC legat de TVA pt vanzatori la distanta si inca nu am ajuns la o concluzie clara.

Va multumesc foarte mult.

1. da, tva ul respectiv este de recuperat.
2. pretul final mereu se formeaza asa : val fara tva + adaos + tva ( daca exista). la dvs nu exista, deci pretul o sa fie: 10 lire + adaos.
3. da, daca vindeti cu tva.

DAR toate acestea sunt valabile doar daca vindeti catre PJ inregistrate in scopuri de tva in Anglia... sau va inregistrati in Anglia ca platitor de tva. Atunci "transferati marfa " (cu factura desigur) din RO spre acel cod de tva din anglia ( fara tva) si apoi vindeti catre PF.
Daca vindeti direct din RO trebuie sa va conformati la codul nostru fiscal....