avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 663 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Reinregistrare marfa vanduta si returnata
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Reinregistrare marfa vanduta si returnata

buna seara

cum se poate reintroduce in stoc o marfa vanduta cu bon fiscal,dar pe care un client a adus-o inapoi dupa cateva zile?


Cel mai recent răspuns: lee_vue , utilizator 19:12, 28 August 2014
HG.479/2003, ART. 37
(1) În cazul returului de marfă utilizatorul întocmeşte un dosar care va cuprinde:
a) nota de recepţie şi constatare de diferenţe cod 14-3-1A, întocmită în baza bonului
fiscal emis anterior pentru marfa respectivă;
b) dispoziţia de plată-încasare către casierie cod 14-4-4;
c) factura sau factura fiscală în roşu, după caz.


[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Retur marfa andr3y7 andr3y7 Buna ziua! Am o intrebare care cei avizati: in cazul in care vine clientul cu produsul (altul decat alimentar) la magazin sa il returneze si cere sa i se dea ... (vezi toată discuția)
Bon fiscal cu minus? Ileana567 Ileana567 Buna ziua, Am urmatoarea problema pentru care cer sprijinul dvs.: o clienta a cumparat o bluza pentru care am emis bon fiscal. Dupa 3 ore, s-a intors pentru ... (vezi toată discuția)
Bon fiscal paulpaul paulpaul buna ziua...am nevoie de ajutor...de putin timp tin contabilitatea la un magazin care vinde piese auto de import si m-am confruntat cu o problema...dupa 2 zile ... (vezi toată discuția)