Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Reinregistrare marfa vanduta si returnata
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Reinregistrare marfa vanduta si returnata

buna seara

cum se poate reintroduce in stoc o marfa vanduta cu bon fiscal,dar pe care un client a adus-o inapoi dupa cateva zile?

HG.479/2003, ART. 37
(1) În cazul returului de marfă utilizatorul întocmeşte un dosar care va cuprinde:
a) nota de recepţie şi constatare de diferenţe cod 14-3-1A, întocmită în baza bonului
fiscal emis anterior pentru marfa respectivă;
b) dispoziţia de plată-încasare către casierie cod 14-4-4;
c) factura sau factura fiscală în roşu, după caz.

[ link extern ]