Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Bon fiscal cu minus?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Bon fiscal cu minus?

Buna ziua,
Am urmatoarea problema pentru care cer sprijinul dvs.: o clienta a cumparat o bluza pentru care am emis bon fiscal. Dupa 3 ore, s-a intors pentru a-mi returna marfa si a cerut banii pe care i-a dat pe produs. Am incercat sa o convingem sa cumpere altceva la schimb, dar a refuzat amenintandu-ne cu ANAF-ul.I-am dat banii dar casa noastra de marcat nu permite anularea bonului sau introducerea sumei respective cu minus. Am facut un proces verbal si am pus-o pe clienta sa-l semneze dar nu stiu daca asa se procedeaza si cum ma justific in cazul unui control care ma prinde cu aceasta suma in plus? Cum ma inregistrez in contabilitate?
Multumesc.
Hotărârea nr. 479/2003 privind aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 28/1999 privind obligaţia agenţilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale

Art. 37. - (1) În cazul returului de marfă utilizatorul întocmeşte un dosar care va cuprinde:
a) nota de recepţie şi constatare de diferenţe cod 14-3-1A, întocmită în baza bonului fiscal emis anterior pentru marfa respectivă;
b) dispoziţia de plată-încasare către casierie cod 14-4-4;
c) factura sau factura fiscală în roşu, după caz.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Multumesc pentru raspuns, dar tot nu inteleg : sa fac NIR pentru o bluza pe care mi-a adus-o clientul inapoi?
Ileana567 a scris:

Multumesc pentru raspuns, dar tot nu inteleg : sa fac NIR pentru o bluza pe care mi-a adus-o clientul inapoi?

Da, ca sa va incarcati gestiunea. In baza DP si a NIR-ului se va anula vanzarea.