Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Un consilier juridic care reprezintã institutia o ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Un consilier juridic care reprezintã institutia o poate actiona in instanta?

Buna dimineata,

O intrebare:
Exista cumva vreun articol de Lege/HG/OUG etc. prin care consilierii juridici angajati, contractual, ai unei institutii publice centrale, le este interzis/sau limitate drepturile privind actionarea in instanta, a institutiei unde sunt angajati?
Sau este doar de ordin moral?
In speranta unor raspunsuri prompte, va multumesc anticipat.
Buna ziua,

Orice persoana poate da in judecata orice instituie indiferent daca este salariat sau nu al institutii. Depinde doar de obiectul cererii de chemare in judecata. Astfel, cu titlu de exemplu, poate da in judecata institutia pentru incalcarea drepturilor salariale, pentru hartuire, pentru incalcarea drepturilor omului, etc....
Important este faptul ca nu are importanta functia de care o are salariatul in institutia respectiva, atata timp cat el considera ca institutia i-a incalcat un drept.
Multumesc foarte mult pentru raspuns.
Am intrebat deoarece - arat un exemplu - Serv. Juridic (si cel Financiar-Economic) pe referatele/notele/memorandumurile/etc. facute de angajatii institutiei dau in scris ca nu se pot acorda anumite drepturi salariale, datorita legislatiei, dar dupa un anumit timp le cer in instanta chiar dansii. Si le castiga!