Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Constituire parte civila in procesul penal
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Constituire parte civila in procesul penal

Buna ziua.
Tatal meu a decedat in urma unui accident rutier.
Familia mea a primit despagubiri de la asigurator.
Care ar mai fi scopul sa ma constitui parte civila in procesul penal?
Va multumesc
Nici unul, daca sunteti multumiti (pe cat se poate, stiu ...) de sumele primite.
Daca ati fost deja despagubit inainte de a ajunge dosarul pe rolul instantei de judecata, acolo va trebui sa depuneti un inscris sau sa va prezentati personal si sa precizati , in mod expres, ca ati fost despagubit si nu intelegeti sa va mai constituiti parte civila in procesul penal.

Instanta va lua act de cele declarate, va solicita si asiguratorului sa faca dovada acelei despagubiri si dvs. nu mai aveti ce pierde vremea cu dosarul penal.