avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 318 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... La UPC - Taxa pe stalp, inclusa in Factura /08.2014 ?
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

La UPC - Taxa pe stalp, inclusa in Factura /08.2014 ?

- pt. 2 ani de zile, la UPC,
am un Abonament “Pachet 3 Play” ( Internet + Tv + Tel.), Internet = 120 Mbps.
- primele 6 luni ( oct.2013 - mart.2014) am platit lunar 59 lei, apoi,
- dupa 6 luni ( incepand din apr.2014 ) am inceput sa platesc 65 lei.

- la data de 08.07.2014
am primit un Email
in care mi s-a spus ca:
"Incepand cu 1 august, abonamentul tau se va majora cu cu 3 lei (TVA inclus)".

- stiu ca odata ce este incheiat un Abonament pt. 2 ani de zile,
nimic nu trebuie sa se schimbe:
nici pachetul ( nici Programele TV, viteaza la Internet, ...)
si nici pretul Abonamentului.

- de la casierie mi s-a spus ca
cei 3 lei sunt platiti in plus
pt. TAXA PE STALP.

- dar, in Factura primita pe Email,
la rubrica "Televiziune"
nu scrie decat:
"Modificare abonament august 2014"
si suma de "3 lei",
fara nici o alta precizare,
ca sa stiu de ce va trebui sa platesc mai mult.

- Este corect asa ceva ?
- de unde rezulta acei 3 lei in plus ?
- Cum pot sa stiu
daca cei de la UPC
au calculat corect
cat trebuie sa platesc lunar,
pt. acea TAXA PE STALP ?
Cel mai recent răspuns: cristiannegru , utilizator 10:59, 26 August 2014
Cam putin v-au scris, ar trebui sa fie un alineat in care sa precizeze ceva in genul asta:

In conformitate cu prevederile articolului (51) alineatul (7) din Ordonanta de Urgenta nr. 111/2011 privind comunicatiile electronice, cu modificarile si completarile ulterioare, in cazul in care nu esti de acord cu modificarea pretului abonamentului, ai dreptul să denunti unilateral contractul fara despagubiri in termen de 30 de zile de la primirea prezentei scrisori. In acest sens trebuie sa te prezinti personal la orice reprezentanta / magazin UPC pentru a depune cererea.

E un paragraf standard obligatoriu.

Taxa pe stalp :duh: Parca era pentru persoanele juridice. Probabil s-au gandit sa isi recupereze de la clienti noua taxa pe care trebuie sa o plateasca majorand costul abonamentelor.
Puteti denunta contractul daca vreti.
In aceeasi situatie ma aflu si eu, doar ca am primit un voucher la inceputul contractului (discount la un televizor). In ce conditii pot denunta unilateral acest contract? Sau doar sa nu le platesc cei 3 lei care mi se par abuz...
buna seara
din punctul meu de vedere este sa faceti o cerere scrisa precum ca refuzati sa platiti acei 3 lei din motiv ca la data semnari contractului nu era specificat ca pe viitor trebuie sa platiti 3 lei in plus.
daca nu va scade acei 3 lei amenintati si chiar nu platiti deloc facturile.
tot o data faceti plangere la OPC cu raspunsul care va vine de la ei.

SUCCES
Duceti-va la ei si solicitati rezilierea contractului fiindca au modificat pretul.
N-o sa le convina fiindca fiind vina lor nu va pot cere nimic, nici macar voucherul acela.
Ramane ca dupa termianrea contractului sa treceti la alt furnizor (daca este posibil).

Nu vorbesc ca 3 lei / abonat * nr. abonati UPC rezulta o suma enorma la nivel de firma.

Amenintatii cu reclamatie la ANACOM (autoritatea care se ocupa de telecomunicatii) si le va pieri cheful de sume in plus la abonament.
1. Este posibil sa puna si penalitati
daca nu voi plati factura
sau daca voi plati doar cat era inainte Abonamentul, in Contract ?
2. Este posibil si sa taie furnizarea celor 3 servicii ( Internet + Tv + Tel.)?
3. - por cere si daune UPC-ului
pt. nerespectarea Contractului ?
... daca se va ajunge si in instanta ....

Alte discuții în legătură

Rcs-rds ContSters209690 ContSters209690 buna ziua am un contract de internet de 6 ani cu rcs-rds.In luna martie 2011 am incheiat un abonament de televiziune.Am vrut sa reziliez contractul de ... (vezi toată discuția)
Infrastructura cablu tv bloc nou cgilmeanu cgilmeanu Buna ziua! Bloc nou, dat in folosita anul acesta. Are o infrastructura de cablu TV coaxial facuta prin șapă, prin pereți, în toate apartamentele. Firma ... (vezi toată discuția)
Reziliere contract upc care nu are semnatura mea GarfieldStefy GarfieldStefy Buna ziua! Am o nelamurire. Sunt clienta UPC din luna Septembrie 2008 . Vreau sa renunt la serviciile lor, insa ei imi spun ca nu sunt sub contract minim ... (vezi toată discuția)