Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Perioada depunere dosar somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Perioada depunere dosar somaj

Buna ziua,

Care este termenul pentru depunerea dosarului pentru somaj? Trebuie depus in orasul de resedinta? Eu locuiesc in Bucuresti, dar sunt din alt oras
1. Ca sa beneficiati de indemnizatie de somaj incepand cu data incetarii raporturilor de munca trebuie sa va inregistrati la Agentia de Somaj in termen de 10 zile calendaristice de la data incetarii raporturilor de munca.

2. Daca va inregistrati mai tarziu (dar nu mai mult de 12 luni) beneficiati de indemnizatie de indemnizatie de somaj de la data inregistrarii.

3. Va puteti inregistra la Agentia de Somaj de care apartineti cu domiciliul sau, daca veti resedinta cu viza de flotant, va inregistrati la Agentia de Somaj de care apartineti cu resedinta (la Agentia de sector din Bucuresti).
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane