Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Servicii Posta Romana - recomandata neajunsa la ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Servicii Posta Romana - recomandata neajunsa la destinatar

Buna ziua,
Am expediat o scrisoare recomandata (fara valoare declarata) din Franta in data de 01.08.a.c., catre Romania. La expediere mi-i s-a spus ca ajunge in 3-4 zile. In Romania nu a ajuns, azi fiind 18.08. Intrebare: ce foruri trebuie sa contactez pentru a-mi recupera scrisoarea (continut acte), excluzand oficiie postale din
cele doua tzari.
Cu multumiri.
Va puteti adresa doar ANPC insa nu inainte de a reclama intarzierea la posta pentru ca altfel veti fi indrumata sa faceti intai acest demers - asta e procedura de rezolvare a reclamatiilor, trebuie contactat mai intai furnizorul de produse sau servicii in scopul rezolvarii pe cale amiabila.

Aveti informatii aici (cititi ce scrie dupa Reclamatiile):
[ link extern ]

RECLAMAŢIILE

Dacă aveţi nemulţumiri privind serviciile poştale, vă rugăm să ne înştiinţaţi. Noi privim rezolvarea reclamaţiilor prealabile şi a petiţiilor ca o parte importantă din procesul de îmbunătăţire al serviciilor poştale.

Credem că cel mai eficace şi rapid mod de rezolvare a reclamaţiilor prealabile şi a petiţiilor este acela de a rezolva reclamaţia prealabilă sau petiţia în punctul în care serviciul poştal a fost furnizat.

Reclamaţiile prealabile şi petiţiile, pot fi depuse, în mai multe moduri:
- personal, prin viu grai sau în scris, la orice oficiu poştal sau altă entitate poştală;
- pe cale poştală – prin scrisoare adresată subunităţii poştale;
- electronic, e-mail la adresa: infopost@posta-romana.ro; pe website: www.posta-romana.ro;

- telefonic: Infopost
021/ 9393 din Bucureşti;
021/ 9393111 din ţară.

- în scris, la Directorul General al Poştei Române la adresa - Bdul. Dacia nr. 140, sector 2, cod poştal 020065, Bucureşti.
Ares-3, moderator
Multumesc mult pentru raspuns, o seara buna !
Pentru putin, sper sa va fie de folos.