Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... plata taxa de timbru judiciara
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

plata taxa de timbru judiciara

taxa de timbru judiciara se poate plati si online in contul directiei taxe si impozite locale?
Taxa de timbru judiciar nu se plateste in contul administratiei locale, se plateste la trezorerie, banii intra in ,,oala" mare.
DlGoe, utilizator

Taxele judiciare de timbru constituie integral venituri proprii ale bugetului local.

"Taxele judiciare de timbru se plătesc de debitorul taxei în numerar, prin virament sau în sistem on-line, într-un cont distinct de venituri al bugetului local.
"Taxe judiciare de timbru şi alte taxe de timbru", al unităţii administrativ teritoriale în care persoana fizică are domiciliul sau reşedinţa ori, după caz, în care persoana juridică are sediul social. Costurile operaţiunilor de transfer al sumelor datorate ca taxă judiciară de timbru sunt în sarcina debitorului taxei.
Dacă persoana care datorează taxa judiciară de timbru nu are nici domiciliul,nici reşedinţa ori, după caz, sediul în România, taxa judiciară de timbru se plăteşte în contul bugetului local al unităţii administrativ teritoriale în care se află sediul instanţei la care se introduce acţiunea sau cererea. "
[ link extern ]

Puteti plati on line si prin serviciul " ghiseul.ro"