Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu compensatoriu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu compensatoriu

buna ziua! daca am fost concediat pentru ca s-a restructurat postul pe care am lucrat eu, beneficiez de salariu compensatoriu? am citit in lege ca da dar ce trebuie sa fac daca nu am primit ?
Buna ziua,

- discutati cu angajatorul si vedeti daca situatia se poate remedia pe cale amiabila .
-in caz contrar adresati-va ITM-ului cu o sesizare de incalcare a acestui drept
Aveti baza legala in CCMUNN pe anii 2007-2010:
ART.78. - (1) La incetarea contractului individual de munca din motive ce nu tin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensatie de cel putin un salariul lunar, in afara drepturilor cuvenite la zi.
(2) Prevederile alin. 1 sunt aplicabile atunci cand incetarea contractului individual de munca a intervenit ca urmare unor motive ce nu tin de persoana salariatului.