Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... cum intra tatal in ccc?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

cum intra tatal in ccc?

Tatal vrea sa intre in ccc.copilul are 11 luni.am optat pentruccc pana la implinirea varstei de 2 ani.in sept am vrea sa depunem actele ca tati sa intre in ccc pana implineste copilul 2 ani.ce acte ar trebui sa depunem la dosar si cam cat ar dura ?
1. Tatal procedeaza la fel ca si dvs. (mama) cand ati intrat in CCC.

2. Actele necesare sunt aceleasi iar termenele la fel.

3. - Pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC incepand cu luna septembrie trebuie sa depuna actele la Primarie in termen de 60 de zile lucratoare de la data cu care vrea sa intre in CCC.
- Putea sa faca mai din timp cererea catre angajator prin care sa solicite suspendarea contractului individual de munca (CIM) pentru a intra in CCC.
Adica putem face cererea mai repede?
Noi am depus actele la dir de asist sociala cand am intrat in ccc nu la primarie
Facem cererea dar adeverintele pot fi depuse doar dupa 24 sept k angajatorul nu ne elibereaza acum adev
Pentru ce an fiscal depunem adev de venit? Copilul e nascut in 2013
1. Actele se depun la Primarie la Serv. de Asistenta Sociala.

2. Adeverinta de venituri este pentru cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) deci poate fi eliberat mai inainte.

3. Cererea pentru suspendarea CIM se poate face si mai inainte si decizia de suspendare tot asa.

4. Deci nu este nevoie sa asteptati pana pe 24 septembrie pentru ca nu este necesar.

5. - De ce vorbiti de anul fiscal, nu este salariat, are venituri din activitati independente?
- Daca este asa atunci Adm. fiscala stie ce adeverinta de venituri sa-i dea pentru cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii).
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane