Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... titularizare profesori
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

titularizare profesori

Buna ziua,

Sunt absolvent al Facultatii de Filosofie (buget, zi, 3 ani). In timpul facultatii, am urmat cursul de pedagogie doar in primul an.
Am urmatoarele intrebari:
1) Daca decid sa urmez cursurile de formare a personalului didactic, acest an se ia in considerare sau este nevoie sa urmez tot modulul?
2) Daca urmez un master in literatura, intre timp urmez modulele necesare pentru cariera diactica, pot sa predau limba romana? Sau pot sa predau doar filosofie iar pentru a putea preda limba romana este necesar sa fiu licentiata in litere?

Multumesc!
Modulul pedagogic este o forma de invatamant la care nu se admit echivalari. Il veti urma complet..
Nu puteti sa predati lb. romana fara licenta, acest lucru este posibil doar daca ar fi vorba de reconversie.Filosofie puteti preda, dar va trebuie masterat, intrucat exista ca materie doar pentru liceu.