Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acordare grupa de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acordare grupa de munca

In urma cu aprox. 30 ani am lucrat la Institutul Pasteur la sectia de viroze majore unde grupa de munca era ,,b,,. cand am cerut adev ptr pensionare m-am trezit ca in cartea de munca nu era specificata grupa de munca, iar in contractul de munca de la acea vreme era trecut locul de munca ,,viroze majore,, dar la rubrica cond de munca este specificata litera ,,c,,. Care sunt modalitatile de a-mi fi recunoscuta grupa de munca?
Va multumesc!
Ati solicitat fostului angajator eliberarea unei adeverinte care sa ateste faptul ca ati lucrat in grupa de munca sau conditii deosebite/speciale de munca/
Le-am cerut adev dar nu au specificat grupa de munca pe motiv ca nu este trecuta in cartea de munca iar in contract nu este prev in mod expres acest aspect. Paradoxal am lucrat intr-un mediu extrem de toxic (cu virusi activi), iar in regulamentul de functionare nu trebuiau trecute sectiile cu conditiile de munca deosebite? Eventual puteau extrage de acolo la ce grupa de munca era incadrata sectia la care lucram. Pe cale de consecinta unde sa ma adresez (la ce instanta) si daca am vreo sansa sa mi se acorde aceasta grupa de munca.