Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... datorie fost concubin decedat
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

datorie fost concubin decedat

Fostul concubin al unei cunostiinte decedat in 2010 a luat de la banca un credit de nevoi personale credit fara giranti sau garantii imobiliare de parca 10.000 euro in 2008 intre timp acesta a decedat de cauze naturale (infarct) in 2010.Creditul desigur n-a mai fost platit .
Problema este urmatoarea acesta avea adresa de pe buletin la adresa concubunei acsteia ii sosesc tot felul de scrisori de amenintari de la firme de recuperari eu i-am zis ca pur si simplu sa le arunce la gunoi ea nefiind deloc implicata in acel credit dar nu stiu daca i-am zis exact bine.
Intrebarea mea este poate aceasta avea probleme de la creditul luat de fostul concubin doar pentru faptul ca avea domiciliu la aceeasi adresa cu ea?
Multumesc
Nicidecum, pentru simplu fapt ca a avut domiciliul stabilit la dumneaei nu o obliga cu absolut nimic fata de debitul persoanei cu care a trait in concubinaj.
Doar ca sa scape de stresul "domnilor" recuperatori, cunostinta dvs. ii poate notifica pe acestia despre decesul concubinului, atasand copia certicatului de deces. Doamna in cauza nu poate fi amenintata de catre recuperatori, neavand nici o calitate contractuala(garant/codebitor) si nici nu poate fi executata silit. Faptul ca"mortul" a locuit la adresa respectiva nu are nici o relevanta.
Nu o obliga la nimic, sa ignore notificarile.