Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bunuri executori, lichidatori, ANAF
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bunuri executori, lichidatori, ANAF

Buna ziua,

In cazul in care cumpar un autoturism la licitatie de la executor / lichidator / ANAF, iar acest bun nu are nici un act, cum pot sa-l inmatriculez sau sa-l transcriu? Se procedeaza diferit in functie de "organul" de la care il achizitionez sau este acelasi lucru?

Cum adica nu are nici un act? A aparut din neant?

Oricum actele dumnevastra de provenienta vor fi procesul verbal de la licitatie si actul de adjudecare. Cu acelea il imatriculati.
adica atunci cand a fost recuperat, autoturismul nu avea nici un act (carte, certificat, etc...), si asa a fost scos la licitatie...
Talonul oricum l-ati fi schimbat. Nu stiu daca cartea se schimba dar in cazul dumneavoastra ii faceti una noua si gata.

Din primul mesaj nu se intelegea clar la ce fel de acte va referiti.
deci, in concluzie, d-voastra spuneti ca sunt de ajuns procesul verbal si actul de adjudecare pt a putea fi inmatriculat autoturismul... intreb, nu de alta, dar s-ar putea sa dau de ceva "caposi" la finate si politie care sa sustina, sus si tare, ca asa ceva nu se poate...
acte se mai si pierd sau se distrug asta nu inseamna ca se opreste cursul vietii in loc. se refac - nu trebuie sa veniti obligatorii cu cele vechi. prezentati situatia si obtineti unele noi.