Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Energie electrica - legislatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Energie electrica - legislatie

energie electrica - legislatie
Buna ziua. Pe proprietatea mea trec niste cabluri de la electrica, nu sunt stalpi pentru proprietari ci un stalp de inalta tensiune. Firele au crescut printre copaci, nefiind taiati sau curatati de foarte multi ani. Din cauza vantului puternic acestea s-au rupt si au cazut la pamant, peste crengi. As dori sa stiu care este legea (daca exista) care ii obliga pe cei de la electrica sa administreze si sa aiba in grija curatarea arborilor din vecinatatea stalpilor de inalta tensiune si care ar fi sanctiunile aplicate acestora in caz de accident soldat cu victime. Va multumesc.
Legea 123/2012