Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu aferent anului 2014
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu aferent anului 2014

Buna ziua,

o intrebare referitoare la concediul aferent anului 2014:
Este in regula daca angajatii unei firme si-au consumat deja concediul aferent anului 2014 (21 zile- impartite in 2 transe) ?
Se va retine indemnizatia neta primita.
Impartiti suma bruta din august la 20 de zile, apoi inmultiti cu 5 zile de recuperat. Cu suma obtinuta diminuati brutul realizat in septembrie.

Este corecta diminuarea la brut, intrucat acel brut a fost necuvenit si s-au achitat niste contributii aferente, care se recupereaza astfel. De ce sa ramana la stat contributii, de la angajat si angajator, pentru sume care per total nu se acorda?