Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Probleme cu indemnizatia de crestere a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Probleme cu indemnizatia de crestere a copilului

medicul de familie mi-a gresit ultima luna de concediu prenatal cu patru zile mai mult si din cauza asta nu pot sa depun dosarul pentru a primi de la stat indemnizatia de crestere a copilului! Problema este la PATROANA unde am lucrat (la un restaurant) NU VREA SA-MI DEA CONCEDIUL MEDICAL ca sa-l corecteze medicul de familie,ca apoi eu sa-l duc la Directia de servicii sociale pentru a depune dosarul pentru cresterea copilului! toate acestea se intampla din cauza ca am ramas insarcinata si a incercat sa ma dea afara inca de cand aveam aproape doua luni! ce trebuie sa facem ? multumim
Paula-31, utilizator
Faceti ce va zice Dl. Tudor. N-am auzit de conditia restrictiva sa nu fi depasit cele 126 de zile... La acordarea indemnizatiei CC exista o conditie legata de concediul medical, dar se refera la cele minim 42 de zile obligatorii de dupa nastere.
Pe cei de la AJPIS nu ii incurca faptul ca s-a depasit concediul de maternitate cu 4 zile ci faptul ca nu pot calcula corect indemnizatia pentru CCC deoarece suma care reprezinta indemnizatia pentru concediul de maternitate este incorecta.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Ba nu-i incurca pentru ca la efectuarea calcului intra 11 luni anterioare lunii nasterii la care se adauga inca o data luna anterioara considerata echivalenta ca venit cu luna nasterii (a XII-a). Practic concediul prenatal intra partial in calcul (pana la luna nasterii exclusiv) iar cel postnatal nu intra.
S-ar putea sa fie o problema de genul concediul prenatal prea lung iar cele 42 zile post natal adunate cu prenatalul depasesc 126 zile.
Pentru luna nasterii copilului se iau in calcul veniturile cuvenite pentru acea luna, respectiv venitul pe care l-ar fi primit persoana daca ar fi lucrat in toata luna, sau cumulul dintre venitul aferent zilelor lucrate cu indemnizatia de maternitate.
Exact, iar in cazul salariatilor Agentia considera venitul cuvenit pentru luna nasterii ca fiind identic cu castigurile salariale nete realizate pe luna anterioara (inclusiv CM prenatal). Asa cum ziceam, CM postnatal nu intra in calcul.
DinuX, utilizator