Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Probleme racordare apa
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Probleme racordare apa

Buna seara,intampin o problema legata cu distribuirea apei in comun din imobilul unde locuim.
Pe scurt :Suntem chiriasi ai fondului locativ,locuim la curte comuna si ca toti locatarii din imobil detinem contor de apa la intrarea in apartament.Sa produs o spartura la teava de plum din curte care ami alimenta mie bransamentul din casa si toti ceilalti locatari mi-au spus ca eu trebuie sa support toate pierderile.Am platit 600 lei,si in mod normal,am chemat sapatori sa remedies siuatia.Dupa momentul saparii am chemat un instalator care mi-a aratat ca peste teaza care s-a spart un vecin si-a pus un tub de canal (care deasemenea era spart) iar instalatorul mi-a mentionat ca in momentul in care se pune tub de canal acesta este recomandat de a fi pus pe pat de nisip ptr. a preveni aceste situatii de rupere,in fine,nu cunosc norme,cert este ca am fotografiat pozitia tubului care trecea direct pe teava.Mi-am taiat alimentarea comuna din curte cu apa,am pus dop tevii,deoarece instalatorul mi-a precizat ca avind in vedere pozitionarea tubului de canal al vecinului pe teava,este posibil ca aceasta sa se mai rupa.Am platit sapatorii si din canalul unde se afla ceasul principal de apa,iar printr-un T instalatorul mia montat un ceas omologat si mia facut un coloana de apa separata pina in casa,ptr. ca pe viitor sa nu mai support pierderi in asemenea hal.
Acuma ce spun vecinii razand,ca degeaba am facut aceasta coloana ca tot trebuie sa platesc partial pierderile din curte daca acestea vor aparea,ca asa este legea si trebuie sa o respect.Din start am fost de acord sa platesc un plus suplimentar de 15% calculat la consumul meu dar nu vor.
Este adevarat?Chiar daca am coloana separata,ceas(apometru) montat linga ceasul principal pot fi obligata sa platesc pierderile celeilalte coloane?sau nu ma pot obliga?
Alta intrebare ar fi daca nu cumva proprietarul(fondul locativ) trebuie sa execute reparatiile exterioare privind utilitatile?
Multumesc ptr. sprijinul si sfaturile acordate si mii de scuze ptr. greselile de ortografie .
Dv aveti calitatea de chirias si va revin drepturile si obligatiile prevazute de dispozitiile in vigoare
Nu ati precizat daa la nivelul imobilului este infiintata asociatie de locatari/proprietari
Conform disp in vigiare care guverneaza asociatiile de proprietari suplimentul de consum rezultat intre factura si total indixi raportai de consumatorii individuali se poate recupera printr-una din modalitatile de calcul -care nu sunt legal prevazute si care detin avantaje si dezavantaje
Modalitatea de calcul se decide de catre comitetul executiv al fiecarei asociatii de proprietari
Din cele relatate inteleg ca este o situatie specifica locuintelor din fondul locativ al statului, prevazute cu curte. Am intalnit numeroase cazuri si in localitatea noastra.
Din experienta, dar si din punct de vedere legal va pot spune ca defectiunile care se produc inafara locuintei dvs. trebuiesc reparate de catre proprietar - adica de catre cei care administreaza acel fond locativ (vedeti contractul de inchiriere, drepturi/obligatii).
Mai banuiesc ca pentru toata cheltuiala facuta, nu aveti acte justificative, insa ar trebui sa incercati macar, recuperarea unei parti din aceasta cheltuiala (eventual deducerea din valoarea chiriei).
Ne mai relatati faza cu vecinul care si-a montat o conducta de golire a apelor uzate (canalizare), fara nicio aprobare si care trece peste o conducta de apa potabila...
Este o incalcare grosolana a legislatiei si bunului simt deoarece acest lucru nu este permis. Este bine ca ati facut fotografii ale situatie pe care o sa le printati simplu si o sa le anexati unei notificari adresate conducerii fondului locativ de care apartineti. O sa solicitati remedierea acestei situatii prin obligarea vecinului sa-si mute conducta de canalizare. Daca situatia nu se remediaza, se poate sesiza si Directia de Sanatate Publica, dar daca se ajunge pana aici, este posibil ca vecinul dvs. sa primeasca si o amenda frumusica.
Cu privire la „ceasul omologat” - daca tot ati ajuns la aceasta faza, ar fi trebuit sa va adresati furnizorului de apa potabila si sa solicitati montarea unui contor de aceeasi clasa de precizie ca si contorul general, dar care sa fie amplasat inaintea contorului care alimenteaza ceilalti vecini din curte, adica vi s-ar fi intocmit un contract de furnizare separat si atunci, da, nu ati mai fi nevoita sa achitati nicio pierdere.
Pe scurt, daca ati ajuns in aceasta faza si exista loc in camin pentru montarea unui contor numai pentru dvs., ar fi pacat sa nu profitati de acest lucru. Este adevarat ca toata lucrarea, cam costa (proiect, procurare contor agreeat de furnizor, efectuare lucrare propri-zisa). Trebuie discutat cu furnizorul, vedeti daca se poate intocmi contract de furnizare numai pentru dvs., sa va intocmeasca un deviz de lucrari, sa va calculeze cheltuiala si functie de toate acestea sa va decideti.
Cu ocazia discutiilor la furnizor, puteti sa aratati si situatia (fotografia) conductei de canalizare care trece peste conducta de alimentare cu apa potabila...
sa ne tineti la curent cu demersurile facute!
Succes!
Multumesc ptr. raspunsurile si bunavointa care o aratati.
O sa incerc sa raspund pe rand,si in continuare astept sfaturile Dvs.
Ptr. d-na/d-ra Ynocentta :
Nu,nu exista asociatie de locatari/proprietari.Adica ptr. niste proprietari comozi care nu doresc sa-si puna apometrele in saht si sa-si plateasca propriile pierderi trebuie la le platesc eu partial pierderile lor?Frumoasa lege....
Ptr. d-l Adam Grecu:
Bine de stiut ce mi-ati sugerat,dar furnizorul de apa nu accepta decat un contor principal iar restul sunt considerate secundare.Nu o sa incercam sa facem rau vecinului cu tubul de canal pe teava de apa care sa spart,cu toate ca el este unul din cei cu "pretentii in viitor" iar al doilea cu "pretentii in viitor" este cel care se da mare "constructor" si care a montat tubul peste teava de apa.Din contractual de inchiriere ce-l am , am gasit :
Administratorul se obliga :
- Sa efectueze toate reparatiile care sunt necesare ptr. a mentine bunul in stare corespunzatoare de intretinere pe toata durata locatiunii.
Chiriasul se obliga:
- Sa suporte toate reparatiile de intretinere curenta a caror necesitate rezulta din folosinta obisnuita a bunului.
Oare dupa aceste obligatii cui iar revenii obligatia de a efectua reparatiile de apa in curte???
Acum,trebuie sa va spun,lucrarea este deja facuta,adica in saht cu apometru principal instalatorul mi-a montat un T din care pleaca vechea coloana de apa a curtii iar din cealalta parte a T-ului este legat apometrul meu si teava de apa care ami intra in casa.Am facut totul fara plan deoarece in urma sapaturilor am gasit un vechi bransament de apa,care intra din saht direct in apartamentul meu,si dupa cate ami aduc aminte mama mea spunea ca prin 1950 bunicul a platit prima racordare cu apa a apartamentului,bineinteles nu detin documente in acest sens,dar banuiesc ca or fi pe undeva daca vor fi necesare....
Alta intrebare la modul general ar fi :
Factura de apa a imobilului vine pe un fost locatar acuma decedat.
Daca factura ar venii pe numele meu,eu platind-o,iar anumiti locatari nu ar platii apa,cu pierderile de pe coloana lor,ar fi legal sa inchid apa pe coloana lor pina ce acestia ami vor da banii.Nu sunt pusa pe rau,dar cu asemenea oameni,ne gandim sa fim preventiv deoarece se pare ca si pe viitor vor incerca ,prin diverse,sa ne ia banii.Nu ne sperie o suma mica,dupa cum le-am propus de 15% suplimentar din consumul nostru,(si nu au acceptat)dar la gandul altor sparturi si pierderi de sute de lei,poate mii...ne ia groaza si trebuie sa ne gandim la o varianta......sper,cu ajutorul Dvs.
Orice idei si sfaturi legale,sunt binevenite si va multumes ptr. ajutorul Dvs.
Ptr. D-l Grecu
Pai daca se monteaza un prim contor "dar care sa fie amplasat inaintea contorului care alimenteaza ceilalti vecini din curte" nu ar insemna acelai lucru ca si cum eu as prelua factura curtii de pe numele decedatului pe numele meu?Si ce fac in cazul in care eu platesc factura iar dansii nu vor sa plateasca decat cat au pe apometrele din casa ,nerecunoscand ca pierderile sunt pe vechile tevi de plumb care le alimenteaza apometrele?Cred ca a-ti dorit sa spuneti ca cei de la regia de apa sa monteze 2 contoare principale in paralel (unul pe numele meu),dar acest lucru nu este posibil deoarece fiecarui imobil (nr. casa) I se monteaza numai 1 contor principal.
Astept sfatul Dvs. in continuare.Promit ca va tin la current cu totul....
Multumesc.
Asa este la curte comuna - acum, pentru ca daca discuta de pe vremea bunicului dvs., calitatea vecinilor era mult mai buna, ce sa mai vorbim...
Evident ca proprietarul si nu administratorul - sau ma rog, cum se numeste el, trebuie sa se ingrijeasca de reparatiile comune din curte, curtea fiind tot in administrarea sa, iar reparatiile curente din casa ar trebui sa le suporte tot proprietarul - pana la un punct, adica cele curente, dar pentru ca am stat si eu cu chirie la stat, stiu foarte bine cum stau lucrurile - statul nu bate niciun cui, nu da o bidinea de var. Am intalnit cazuri cand dupa plecarea unui chirias, casa ramanea la stadiul de grajd; vine contopistul de la fondul locativ, zice - uite cheile, fa-ti curat si te muti. Pai aici este ca-n grajd la bunicu... nu-i nicio problema, dai o bidinea de var si-ii ca noua, ce mare lucru? Desigur, obligatia era a fondului locativ sa faca toate acestea, dar, stiti cum este - dupa ce omul sta la coda 4-5 ani sa primeasca o locuinta, mai faci „talente”? Da de unde, o primesti asa cu este, o renovezi si vezi tu ce faci mai departe. Lucririle stau absolut la fel si in zilele noastre, la blocurile de tip ANL. Administratorul acesta despre care vorbiti dvs. este cel mai prost administrator din lume - va spun fara teama de a gresi!
Bun, mergeti la „fondul locativ” si incercati sa obtineti raspunsurile cele mai avizate, pentru ca degeaba va spunem noi aici ce sa faceti, daca nu aveti „girul” administratorului - ceea ce, pana la urma, este normal. Acestia trebuie sa va aprobe bransarea separata. Aceasta operatiune poate fi facuta pentru toti vecinii dvs. Se poate face un distribuitor (o teava mai groasa la care se ataseaza atatea stutzuri cati vecini se vor bransa), se pun apometrele agreeate de furnizor, se sigileaza si se intocmesc contracte separat pentru fiecare - desigur daca caminul respectiv poate permite aceasta modificare.
V-am spus, cu aprobarea „fondului locativ”, mergeti la furnizor si incercati, macar o discutie de principiu, sa va de-a un cost estimativ si va orientati.
In conditiile in care nu reusiti, tot cu aprobarea administratorului (pe numele acestuia trebuie sa vina factura de apa, nu pe un anumit chirias), trebuie sa elaborati un mic regulament intern cu privire la felul cum trebuie sa achitati factura de apa - canal, altfel o sa va mai certati mult si bine cu vecinii carcotasi sau care din diverse motive nu vor sa achite costurile respective.
In fine, lucrurile nu scunt chiar asa de complicate cum par, insa sa stiti un lucru simplu: daca o sa „bateti” numai dvs. pentru intrarea in normal a vietii de la curte, nu o sa reusiti sau o sa va vina foarte greu. Incercati sa va mai gasiti 1-2 vecini care sa inteleaga ceea ce doriti sa faceti si va asigur ca o sa reusiti. Mergeti impreuna in audiente, deschideti usile functionarilor plictisiti de micimea demersurilor dvs., dar pana la urma o sa razbiti!
Cu stima, A.G.