Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Probleme racordare apa
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Probleme racordare apa

Buna seara,intampin o problema legata cu distribuirea apei in comun din imobilul unde locuim.
Pe scurt :Suntem chiriasi ai fondului locativ,locuim la curte comuna si ca toti locatarii din imobil detinem contor de apa la intrarea in apartament.Sa produs o spartura la teava de plum din curte care ami alimenta mie bransamentul din casa si toti ceilalti locatari mi-au spus ca eu trebuie sa support toate pierderile.Am platit 600 lei,si in mod normal,am chemat sapatori sa remedies siuatia.Dupa momentul saparii am chemat un instalator care mi-a aratat ca peste teaza care s-a spart un vecin si-a pus un tub de canal (care deasemenea era spart) iar instalatorul mi-a mentionat ca in momentul in care se pune tub de canal acesta este recomandat de a fi pus pe pat de nisip ptr. a preveni aceste situatii de rupere,in fine,nu cunosc norme,cert este ca am fotografiat pozitia tubului care trecea direct pe teava.Mi-am taiat alimentarea comuna din curte cu apa,am pus dop tevii,deoarece instalatorul mi-a precizat ca avind in vedere pozitionarea tubului de canal al vecinului pe teava,este posibil ca aceasta sa se mai rupa.Am platit sapatorii si din canalul unde se afla ceasul principal de apa,iar printr-un T instalatorul mia montat un ceas omologat si mia facut un coloana de apa separata pina in casa,ptr. ca pe viitor sa nu mai support pierderi in asemenea hal.
Acuma ce spun vecinii razand,ca degeaba am facut aceasta coloana ca tot trebuie sa platesc partial pierderile din curte daca acestea vor aparea,ca asa este legea si trebuie sa o respect.Din start am fost de acord sa platesc un plus suplimentar de 15% calculat la consumul meu dar nu vor.
Este adevarat?Chiar daca am coloana separata,ceas(apometru) montat linga ceasul principal pot fi obligata sa platesc pierderile celeilalte coloane?sau nu ma pot obliga?
Alta intrebare ar fi daca nu cumva proprietarul(fondul locativ) trebuie sa execute reparatiile exterioare privind utilitatile?
Multumesc ptr. sprijinul si sfaturile acordate si mii de scuze ptr. greselile de ortografie .
Multumesc...ancet incet pricepem ce si cum,proprietarul nostru ar fi primaria si administrator acestuia este ceva de genul fostului Fond Locativ.Din pacate factur trebuie sa vina pe un consumator ,ca respectiv,factura de electricitate sau gaz.Da,am platit instalatorului de a montat " distribuitorul" T-ul + alte piese + robineti dar ceilati locatari ignora faptul ca se pot racorda la acest distribuitor,probabil le convine cu ceasurile in casa ca cu "usa inchisa"nimeni nu poate vedea "ce...si cum..." pe cand in saht la vedere este LA VEDERE.
Totodata,ne dam seama ca,posibil sa abordam gresit situatia,si din nou va cer sfatul,respectiv ce s-ar putea intampla daca eu cu ceas in saht legat la "distribuitor" refuz sa platesc mai mult de ce am pe ceas + ceva suplimentar?in contextul ca pot demonstra ca nu sunt pierderi neinregistrate pe coloana mea si ca pierderile sunt pe coloana celorlalti?Ma dau in judecata??pot sa-mi inchida apa daca factura imobilului vine pe numele meu?sau eu pot sa le inched apa ei nu doresc sa plateasca si le pot demonstra ca exista pierderi inregistrate/neinregistrate pe coloana lor?
Multumesc...
NIci un sfat la ultima postare??
Va raspund eu (utilizator cu probleme similare ) .In nici un caz nu le puteti inchide apa - va vor da in judecata si puteti plati daune morale aberante . Pot chiar sa nu va mai plateasca nimic si sa va lase sa platiti dv toata factura (cazul meu) caz in care trebuie sa-i dati in judecata si sa asteptati pana la calendele grecesti sa castigati si sa primiti banii pentru a o lua de la capat cand li se nazare din nou . Umila mea parere e ca daca nu sunt diferente majore de platit atunci simplificati-va existenta si tolerati situatia . La mine in conditiile in care vecinul nu plateste nimic am avut de ales intre renuntarea completa la apa si tragerea de bransament nou (din fericire se poate pt ca sunt 2 case cu doua nr cadastrale diferite ) si lucrez in aceasta directie - o distractie de 1000E
Mai multe sfaturi, eu nu am cum sa va dau pentru ca situatia se poate rezolva numai pe plan local, asa cum v-am si sfatuit mai inainte. Cea mai buna solutie este sa discutati la furnizor (cu aprobarea proprietarulu) pentru a va monta un apometru separat, numai pentru dvs. - dar ati vazut ca toata distractia costa, asa cum spunea cineva mai sus.
In rest ce sa va zic, ori suportati situatia, ori va faceti contract separat, ori schimbati locatia - asta e in RO, marlania la ea acasa. Ma mir ca la gaze si e. electrica va impacati...
Va doresc mult succes!