Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nerespectare preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nerespectare preaviz

Am o intrebare: exista angajatori care pun angajatul sa semneze la angajare un acord care prevede neplata salariului daca nu respecta perioada de preaviz. E legal acest lucru?
1. Daca este vorba de neplata salariului pentru perioada lucrata inainte de a demisiona, atunci nu este legal.
2, Daca este vorba de neplata salariului aferent preavizului ne-efectuat, atunci poate fi legal actul.
Nu, este vorba de perioada lucrata pana la data demisiei.Actul a fost semnat la angajare, prin care angajatul este de acord sa i se retina salariul in cazul in care nu respecta preavizul.Bineinteles ca este vorba de salariul aferent zilelor lucrate inainte de a demisiona.
Este formulata in felul urmator, semnata de ambele parti: in cazul in care salariatul nu va respecta perioada de preaviz, in cazul demisiei, declara ca este de acord sa i se retina contravaloarea unui salariu pe o luna.
1. Acest acord este in afara legii.

2. Pentru absente nemotivate in perioada de preaviz angajatorul nu il plateste si il poate concedia disciplinar (pentru absente nemotivate).