Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Achizitionarea unui imobil in timpul casatoriei de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Achizitionarea unui imobil in timpul casatoriei de unul dintre soti

In cazul cumpararii unui imobil de catre unul dintre soti in timpul casatoriei, daca imobilul a fost achitat in totalitate de catre unul dintre soti, atunci imobilul in cauza este bun propriu sau comun?
Si daca celalalt sot are dreptul la imobilul in cauza in ce procent are dreptul?
Mentionez faptul ca celalalt sot nu lucreaza nicaieri si nici nu a lucrat vreodata.
Coroborat cu cele afirmate de colegi,este posibil sa platiti contributia sotului la bunul mers al casniciei (achizitionarea imobilului)chiar daca acesta nu a lucrat!