Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Teren mai putin decat in CF
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Teren mai putin decat in CF

Buna ziua

O problema de impartire teren. Situatia actuala nu corespunde cu actele.

Am schimbat numarul CF-ului si numarul caselor.

A fost odata un CF numar "1234" compus din 4 parcele astfel:
- nr "14A" cu casa, curte (234mp) si gradina (260mp) - total 496mp
- nr "16" cu casa, curte (246mp) si gradina (232mp) - total 478mp
- total 974 mp

In 1958 acest imobil a fost dezmembrat legal in 2 bucati.
Aceasta schimbare n-a fost inscrisa la cadastru.
Aceasta schimbare a spart imobilul in doua parti respectiv 5/8 numarul 16, 3/8 numarul 14A (384mp).

In 1965 partea de 3/8 din imobil a fost cumparata (14A).
In 1983, prin decretul 223/1974 imobilele au trecut in proprietatea statului (4.5/8 cu plata, 3.5/8 fara plata) deoarece proprietarii au plecat din tara.
Terenul a trecut in totalitate in proprietatea statului 1/1.

In 2001 fostii proprietari care au cumparat 14A in 1965 au pornit un proces in instanta pentru retrocedarea a imobilului.
In 2011 au castigat procesul si au intabulat imobilul si terenul de la 14A.

La numarul 16, casa a fost retrocedata vecinului, terenul este posibil sa fie inca al statului.

In CF la 14A apare 496mp nu 384mp.
Casa, curtea si gradina de la 14A ocupa in realitate 384mp.

In CF la 16 apare 478mp nu 600mp.
Casa, curtea si gradina de la 16 ocupa peste 600mp.

In 2012, in calitate de chirias am fost nevoit sa cumpar casa de la proprietari.
Acum 14A este intabulat pe numele meu. (496mp)

Intrebarea mea este daca am dreptul la 384mp cum este in realitate, sau la 496mp cum apare in CF, in detrimentul vecinului de la numarul 16.
Intre noi avem un garaj si un gard de sarma.

Multumesc pentru sfaturi.
Dumneavoastră ați cumparat o situație faptică de 384 mp , iar cartea funciară nu garantează suprafața.Deci ar fi bine să vă reglementați suprafața din CF printr-o documentație cadastrală astfel încât să se inscrie suprafața aflată in folosintă.
Multumesc pentru raspuns.
As putea accepta, insa as vrea sa aflu care e situatia reala.

Care document garanteaza granitele unui teren?
Documente rezultate in urma unei dezmembrari? Contracte de vanzare cumparare?

Cum te protejezi daca un vecin se hotaraste sa-si mute zidul in curtea ta?
limitele terenului sunt date de schita imobilului, care poate fi din actul de dezmembrare sau din orice expertiza inscrisa la cartea funciara.
Pentru a proteja modificarea amplasamentului gardului se pot intocmii procese verbale de vecinatate , se poate intocmii o documentatia cadastrala ...prin stabilirea de coordonate in sistemul de proiectie national si integrarea geometriei imobilului in sistemul de cadastru si carte funciara.
Va multumesc pentru informatii.
Voi incerca sa fac rost de actul de dezmembrare din 1958, actul de vanzare din 1965.
Si probabil voi face documentatia cadastrala pentru a inscrie limitele in sistem.